Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За трафика на бежанци през Северозапада

Снимка: БГНЕС

Бежанците и каква е връзката им със Северозапада? Повод за темата даде разследващият журналист Стефан Ташев, който по "Хоризонт" каза, че трафиканти извеждат през Видин до 200 нелегални емигранти на денонощие. Той твърди, че трафикът през България е много по-сериозен, отколкото се казва официално. В предаването "150" по "Хоризонт" журналистът огласи свои данни за каналджийство и даде за пример десетките нелегални мигранти на булевард "Мария Луиза" в столицата, който се намира непосредствено до дирекцията на Националната полиция.

Необходимо е законодателството да бъде променено, защото в момента за трафик на хора наказанието е глоба и то доста малка, каза също по "Хоризонт" Тома Биков, съветник на вътрешния министър Румяна Бъчварова.

Има ли опасност тайно с тези бежанци и икономически емигранти през границата в Бреговско и Кулско да минават и членове на Ислямска държава и каква е опасността за местното население? Това попитах кметовете на Брегово- общината, която изрично се посочва в репортажа на журналиста Стефан Ташев, и кмета на село Раковица, където също се знае, че минава емигрантски канал.

"Ние като сме такъв граничен район се появява една така бдителност, отговорност от нашите съграждани и когато имат сигнали и са видели такива хора, веднага уведомяват граничните органи и се реагира своевременно... Няколко случая има на заловени бежанци на наша територия...", каза кметът на община Брегово- Милчо Лалов.

Последната официална информация за заловени бежанци край село Раковица, община Макреш, е от 9-ти юли. Колите, с които са превозвани бежанците, са били със софийска регистрация.

"Каналджиите обикновено са от София, карат ги с коли и ги пускат преди Раковица да стигнат пеша", каза тогава кметът на селото Николай Ненчев и допълни, че обикновено бежанците преминават между селата Раковица и Подгоре, където по този маршрут границата е само на 2 км. Друг маршрут, който използват е от Раковишкия манастир през гората към границата, но сега тези пътищата там са непроходими, защото има много изпопадали от зимата дървета.

"Има, някои се притесняват, но те нищо не са правили като са минавали, никой не е засегнат от местното население", отговори Николай Ненчев на въпрос дали хората в селото се притесняват от бежанците, които минават в района.

Наскоро за катастрофирал бус със сирийски бежанци съобщи кметът на село Извор, община Димово, Митко Николов. Вечерта към 19 часа той се е ударил в електрически стълб в началото на селото откъм Мали Дреновец. Всички, включително шофьорът на буса, са избягали, с изключение на един от бежанците, който е инвалид. В селото не са учудени от присъствието на бежанци в този район и предполагат, че оттук минава канал за извеждането им от страната. Там няма постоянно полицейско присъствие, обстановката дори регулярно не се проверява от органите на реда. Полицията идва само при сигнал за произшествие.

Има ли опасност тайно с бежанците и икономически емигранти през северозападната ни граница да минават и членове на Ислямска държава попитах и известния арабист и анализатор проф. Владимир Чуков. Той е университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма, автор е на редица книги и изследвания в тази област. Живял е и е учил в Сирия и познава добре страната, в която се появи Ислямска държава и от която днес са по-голямата част на бежанците:

"... при тези стотици хиляди бежанци и кандидат емигранти за богатите държави в Европа, няма начин да няма и лица, които са прегърнали радикалните идеи", каза арабистът, според който е повишен рискът за националната сигурност на всички европейски държави, като в това число България не може да прави изключение.

Как жителите на Брегово приемат преминаването на нелегални емигранти през тяхната граница, притесняват ли се от тях и биха ли приели съжителство с тях, ако се наложи:

"Не ме интересува изобщо този въпрос. Каналджии може и да има, за което съдя по слуховете, които се носят... Аз съм на мнение, че на емигрантите трябва да се помага, защото те бягат от война- жени с малки деца, които са безпомощни, старци... Би трябвало да им се помогне- кой с каквото може- било то с храна, облекло, медикаменти. А колкото за ислямистите- те застрашават държавата ни."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анита Николова

Учителите, които вдъхват интерес и любов към словото

Сред участниците в конкурса на предаването "За думите" по повод на 30-ата му годишнина се открои група от учители, някои от които бяха наградени за текстовете си. Ролята на учителя по български език и литература не се изчерпва с добрата подготовка на учениците по "предмета". Също толкова значим, ако не и повече, е личният пример за отношение към..

публикувано на 14.12.24 в 11:50

Андрей Дреников: Безпаричието не е толкова страшно, колкото безчовечието

Един от обичаните и талантливи наши съвременници, които поканихме да отговорят на въпросите "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…", беше композиторът Андрей Дреников. Забележително е как в отговорите ясно изпъкваше личността на всеки от запитаните. С обич и признателност пазим тези ценни мигове в звуковата..

публикувано на 10.12.24 в 13:35
Георги Господинов

Георги Господинов: Ние сме направени от това, което говорим

В интервю за празничното издание на предаването "За думите" писателят споделя тревогата си за езика: "Това, което е притеснително, и най-тежките процеси днес, са свързани със злоупотребата с езика…Имам предвид счупването на разговора помежду ни и ползването на езика като пропаганда и като фейк… В момента думите и нещата са се разделили и се..

публикувано на 05.12.24 в 10:31

Стефка Евстатиева: Харесвам непринудеността в общуването между хората

През м. април 2010 г. предаването "За думите" се обогати с нова рубрика – "Моята любима дума". Задавахме два въпроса на обичани, изявени и доказали се в своята област наши съвременници – "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…" Разбира се, не сме се и помисляли, че човек може да си има една любима дума от всички..

публикувано на 01.12.24 в 09:45

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19