Корените на Фестивала за музика и танц в Гранада произлизат още от оркестровите концерти, които са се провеждали в двореца на Карл V в края на XIX век.Те давали възможност на жителите на Гранада да слушат на живо големите оркестри на Европа по това време. През 1922 година големият испански композитор Мануел Де Фая организира в Гранада първия конкурс „Канте Хонто” за фламенко, с който привлича множество интелектуалци и любители на автентичния характерен испански танц.
В днешния си формат Фестивалът за музика и танц съществува от 1952 година. Той е един от елитните фестивали в Европа и е посещаван ежегодно от над 60 000 души. Освен многобройните концерти с класически и съвременен репертоар, особен интерес предизвикват вечерите, посветени на фламенкото. Архитектурните шедьоври на мавританския стил, носещи отпечатъка на многовековното влияние на арабския халифат и могъществото на империята, допринасят за неповторимото обаяние и атмосфера на този фестивал. Оживява цялата Гранада. Множество концерти и балетни спектакли се провеждат в двореца „Алхамбра”, който с недостижимата си красота е декор на постановки, вдъхновяващи и обединяващи почитателите на различните изкуства. Сакралните концерти също са част от Фестивала.
В църквата „Парокия де Нуестро Салвадор” известният японски органист Масааки Сузуки изнася концерт на 28 юни миналата година, с почти изцяло Бахова програма. Представата за атмосферата в църквата ни помага още по-пълно да се потопим в духовната аура на тази музика.
Масааки Сузуки е многостранно развит музикант, еднакво оценяван като органист, чембалист и диригент. Роден в град Коб, той произхожда от християнско семейство, което със сигурност е дало отражение на неговия избор в бъдеще. Още 12-годишен Сузуки поема служба като църковен органист. Той завършва университета по музика и сценични изкуства в Токио със специалностите орган и композиция, след което специализира чембало в Консерваторията „Свелинг” в Амстердам, Холандия. Освен богатата концертна дейност, която в продължение на дълги години го извежда до най-престижните концертни зали в цяла Европа и Япония, той преподава чембало в консерваториите в Дюсбург, Германия и в Япония, където води клас по орган в родния си град Коб. Изключителна популярност получава основания от него през 1990г. „Бах Колегиум Япония”. С този бароков оркестър и хор той реализира запис на всичките кантати на Йохан Себастиян Бах за шведския лейбъл „Бис”. Наред с това, ансамбълът прави интеграл на хоровите произведения на Бах. Следват много награди. Интерпретацията на „Бах Колегиум Япония” на „Йоханес Пасион” на Бах получава специалната награда за класическа музика в Кан, а за записа на Баховите мотети, отново под диригентството на Сузуки, ансамбълът печели Наградата на немската „Дискография”, както и на „Би Би Си Music Mаgazine”. През 2010 г. към Университета в Токио, Сузуки основава департамент по старинна музика. Активната концертна дейност на Масааки Сузуки го отвежда и на диригентския пулт на Нюйоркската Филхармония, Бостънския Симфоничен Оркестър, Берлинския Симфоничен оркестър, Нидерландския Оркестър, Тонхале Цюрих... През 2012 г. му е връчена Баховата награда от Кралската Академия по музика и Баховия медал на Лайпциг.
В предаването „Рецитал” по програма „Христо Ботев” в негово изпълнение ще прозвучат: Фантазия за орган в сол минор, Две хорални прелюдии - „Господи наш на небесата” и „Десетте Божи заповеди” и Прелюдия и Фуга в ми минор. Ще чуем още Соната № 6 от Карл Филип Емануел Бах. Записът, който излъчваме е предоставен от Европейския съюз за радио и телевизия.
неделя, 20 септември от 23 часа
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..
Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg