Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български изпълнители: Проф. Константин Ганев

Джулия Ганева и проф. Константин Ганев
Снимка: nma.bg/bg



На 13 октомври 2015 г. някак тихо премина 90-годишнината от рождението на големия български музикант и педагог проф. Константин Ганев. Но той бе сред 54-те интелектуалци, които в навечерието на Празника на българската култура и просвета 24 май т.г. получиха наградата „Златен век” - печат на Симеон Велики. Щастливо е съчетанието на изпълнителя-артист, на добрия педагог с ерудицията на изследователя. Интегралният подход към явленията в изкуството, находчивата аналитична мисъл и цветист език на проф. Ганев помнят отлично неговите ученици, запечатани са и в многобройните му статии за музиката, студии и рецензии, събрани подборно в книгата „По следите на музикалните впечатления”.
Но може би най-важното съзидание е уникалният пианистичен клас, който заедно със съпругата си Джулия Ганева, водят дълги години в НМА „Панчо Владигеров” в София, а от 1990 г. и в далечна Япония - Академията „Мусашино” в Токио. Техни възпитаници са лауреати на престижни международни и национални конкурси, имат реализация в различни страни по света, ще припомним имената на неколцина: Стела Димитрова-Майсторова, Димо Димов, Марина Капацинска, Боян Воденичаров, Емма Тахмизян, Павлина Доковска, Михаил Славов, Борислава Танева, Томислав Байнов и други. А клавирното дуо Джулия и Константин Ганеви (създадено през 1962 г.) не само постави висок еталон в музицирането на пиано 4 ръце, на две пиана, но и вдъхнови българските композитори да напишат над 50 творби за този ансамбъл.

В предаването ще чуете някои от соловите записи на Константин Ганев, запазени във фонда на БНР, както и колоритните разкази за методите на преподаване в школата Ганеви на трима от изявените техни ученици - Аглика Генова, Любен Димитров и Йовчо Крушев.

петък, 6 ноември, от 23 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34