Името на Сойле Исокоски на фински означава „северно сияние”, а ние ще имаме възможност да я слушаме от австрийския фестивал в Шварценберг.
Основан през 1976 г. от немския баритон Херман Прай в Шварценберг, Австрия - „Шубертиада” днес е един от най-известните и реномирани музикални фестивали, който осветява творчеството на композитора Франц Шуберт. Интерес за публиката неминуемо предизвиква и неповторимия музей на „Шубертиада”, където с поклон към историята са представени най-големите изпълнители на Шубертовата музика - певци още от време на композитора до наши дни. На това елитно събитие годишно се провеждат над 90 камерни концерта, които се посещават от над 40 хиляди души. Необикновената акустика на залата „Ангелика Кауфман”, в която се провеждат концертите, е построена в „позабравен” архитектурен стил и често е сравнявана с качествата на известните зали - Моцартеум в Залцбург и Концертхаус във Виена.
В малкото градче, между красивите алпийски чешми и дървените къщи, сгушени в недрата на планината, на публиката, която е пропътувала голямо разстояние, се открива невероятната панорама от зала „Ангелика Кауфман”, предоставяйки неповторимо съчетание от високия стил в изкуството и представата за планински уют. Между частите на всеки концерт има дълги паузи с кулинарни изкушения и пастирски звън, а след това призив на корни, напомнящи пощальонския сигнал от времето на Шуберт, оповестява продължението на концерта. Това е само част от атмосферата, претворяваща света на романтизма.
Един от най-известните лирични сопрани на Финландия, Сойле Исокоски завършва Академия „Сибелиус” в Хелзинки и прави дебюта си във Финландската национална опера през 1987 г. като Мими в „Бохеми” на Пучини. През следващата година печели първа награда на конкурса „Ели Амелинг” в Сент Хертогенбош, Холандия, а две години по- късно и първа награда на вокален конкурс в Токио. За кратко време успява да наложи името си в най-големите оперни театри по света, като заедно с това концертира активно и в най-реномираните концертни зали. Пяла е под диригентството на Сейджи Озава, Сър Джон Елиът Гардинър, Зубин Мета, Даниел Баренбойм, Сър Саймън Ратъл, Рикардо Мути, Юка-Пекка Сарасте... Възприема гласа си като подарък от Бога и внимателно избира репертоара си сама. След като печели втора награда в Кардиф, до днес тя е постоянен член на журито на този конкурс. През 2002 г. Исокоски е удостоена с медала „Про-Финландия”, а през 2008 г. става „Камерзенгерин” на Австрия. За философията си към музиката, обаче, певицата споделя: Магията на сцената за мен винаги присъства, но в същото време, човек не трябва да е напълно зависим от сцената. Прекрасно е да присъстваш в оперните брошури, но същевременно трябва да можеш да живееш и без това.
В неделната вечер, ще можем да слушаме концерта на финландската певица и пианиста Икка Паананен от дебютното им участие на фестивала в Шварценберг. В програмата са включени песни от Франц Шуберт, Едвард Григ, Ленард Бърнстейн, Рихард Щраус и от финландския композитор Юрйо Килпинен, наричан също финландският „Шуберт”.
15 ноември, от 23 часа, „Рецитал” по програма „Христо Ботев”
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg