Който е предложил законовите промени, не разбира нищо от домашна ракия, казва в репортажа от Тутракан на Маргарита Иванова Никола Николов, който вари ракия повече 20 години.
Хората не са съгласни с определянето на сезон за активно варене на ракията без административни предизвестия - до 31 декември. Според Николов, половината от клиентите остават за след нова година, защото така по-пълноценнно ферментира материалът и така се очакват по-добри резултати.
Ето част от мненията за законовите промени, свързани с производството на домашна ракия:
За мене това е „кръвен данък - 2.2 лева за литър ракия. Като му сложиш ти 2 и 20 на литър – ами човекът няма да дойде…Защо тези господа отгоре гледат да унищожат тези хубави български традиции, които сме наследили?
По-добре е да си я сварим, отколкото да я купуваме. Знам, че варя ракия от чисти плодове, не от техните химии, дето ги продават. Открай време хората гледат да си пият домашно, защото е по-хубаво, по-качествено и по-чисто.
Не го приемам това, защото малко останаха радостите в живота.
Всички мнения по темата, събрани от Маргарита Иванова чуйте в звуковия файл.Депутатите решиха, че варенето на ракия в селските казани трябва да се извършва от 1-ви юли до 31-ви декември и това предизвика недоволството на собственици на ракиени казани. В Хасково започнаха подписка срещу законовите промени. Според..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg