Бивш заместник на Масларова, главен секретар в Министерство на социалната политика през периода 2005-2007 година, семеен приятел на Масларова и Старозагорски бизнесмен са останалите съпроцесници на екссоциалния министър от времето на Тройната коалиция. След идването на първото правителство на Бойко Борисов започна ревизия на работата на кабинета на Тройната коалиция на Сергей Станишев, като така Емилия Масларова стана обвиняема за т.нар. златен ремонт на социалния център в Стара Загора.
Съдът ги оправда за длъжностно престъпление и присвояване на пари от ремонта на Центъра за комплексно социално обслужване в Стара Загора, като с това категорично не се съгласи прокурор Калин Софиянски, според когото няма как да няма престъпление, след като ремонта на дома е струвал 10 000 000 лева, а Министерството на труда и социалната политика тогава е платило над 19 000 000 лева.
При условие, че всички доказателства са събрани по надлежния ред, това означава, че при тези факти, прокуратурата е единствената, която си мисли, че има престъпление, а всъщност няма. С това не съм съгласен, допълни Софиянски по повод решението на съдията по делото Димитрина Ангелова.
Съдът се произнася по обвинителния акт такъв, какъвто му е даден от прокурора. И не само, че няма задължения, но му е и забранено, защото тогава би престанал да бъде арбитър и ще влезе в ролята на обвинителя, възрази адвокатът на Масларова Ина Лулчева.
Защото не е възможно, когато едно строителство струва 8 000 000, а държавата предоставя за това строителство 19 000 000, това да не е никакво нарушение и никакво престъпление, подчерта прокурор Софиянски, като призна, че по знаковите дела често е стига до разминавания между очаквания на присъдите и решенията на съда, но защо се получава така, държавният обвинител отказа да коментира.
Когато обръщаме логиката на процеса, не дело за престъплението, за което да обвиним човек, а дело за човека, на когото търсим да измислим престъпление, те ще свършват по този начин. Обречени са, заяви по този повод адвокат Лулчева.
За сметка на държавата остават разноските по делото в размер на 25 000 лева. СГС също така свали обезпечителните мерки над имуществото на всички подсъдими и отмени паричните им гаранции, като ги претрансформира в "подписка".Междувременно днес бе даден ход на делото срещу бившия премиер Сергей Станишев за 7-те загубени секретни документа. Разследването е от 2006 година, обаче едва днес успя да тръгне по същество. Делото ще се води през следващата година, като бяха насрочени 9 заседания, на които ще бъдат разпитвани хора, които могат да кажат онова, което знаят за изчезването на тези 7 секретни доклада.
Предстоят разговори на свидетели до април догодина, като един от тях е настоящият премиер Бойко Борисов. Именно той през 2010 година подаде сигнал срещу Станишев и прокуратурата започна да го разследва.
Подробности чуйте в звуковите файлове.
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg