В основата на радиопиесата на Рада Москова, разбира се, стои онази известна история, която започва така: Преди много много време имало една жена. Тя била много тъжна, защото си нямала дете. Един ден тя срещнала една магьосница и й казала, че иска да има дете….
Авторът на приказката за Палечка Ханс Кристиян Андерсен, както при повечето приказки, които е написал и публикувал, е съчетал в нова оригинална и неостаряваща история фолклорни мотиви и елементи от други чути стари истории. Изследователите твърдят, че в създаването на Палечка участват, например, елементи от популярната на времето народна приказка за Палечко-Малечко, също така от историята за лилипутите, която разказва Джонатан Суифт, пишейки за Гъливер, а също и от един разказ на Волтер, който се казва „Микромега” и където хората са разделени на миниатюрни същества и великани. Дори историята на Е.Т.А. Хофман за повелителя на бълхите се причислява към източниците на вдъхновение на Андерсен. Приказката е публикувана на 16 декември 1835 в Копенхаген, Дания и ето че 180 години по-късно, на 19 декември ще я чуете по програма „Христо Ботев”.
И Рада Москова от своя страна прави от приказката на Андерсен една хем позната, хем нова, свежа и оригинална история, история и за Палечка, и за способността да летиш, и за изкуството на въображението и театъра, при това с помощта на актьорите Даниела Йорданова, Татяна Лолова, Пепа Николова, Диана Цолевска, Христо Гърбов, Владимир Пенев, Вълчо Камарашев и режисьорката Бианка Бенковска.
- Истина ли беше всичко това или игра?
- Ами не знам, май това е театър.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg