Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Яша Хайфец: Истинското изкуство трябва да идва отвътре

Снимка: jaschaheifetz.com


В неделната вечер ще се потопим в света на „най-великия цигулар на XX век“ – Яша Хайфец. Поводът е 115-годишнината от неговото рождение.
Вече повече от век името Хайфец продължава да поражда вълнение и страхопочитание сред музиканти и критици. След своя Лондонски дебют, 19-годишният цигулар получава писмо от Джордж Бърнард Шоу, което гласи: „Скъпи мой Хайфец, след рецитала Ви снощи, жена ми и аз сме изключително обезпокоени за Вас. Ако се опитвате да накарате Бог да Ви завиди за нечовешкото и перфектно изпълнение, то Вие сигурно ще умрете млад. Искрено Ви съветвам, вечер преди да си легнете вместо да казвате молитва, да изсвирите нещо фалшиво. Никой смъртен не трябва да си позволява да свири така безпогрешно”.
И до днес поколения специалисти и меломани се прекланят пред гения на Хайфец. През 2011, в чест на неговия 100-годишен юбилей, американският режисьор Питър Розен създава документалния филм с многозначително заглавие „God’s fiddler” – „Цигуларят на Бога”. За съжаление, лентата на Розен все още не е преведена на български език, но специално за слушателите на програма „Христо Ботев“ ще разкажем част от историите, представени във филма. В неделната музикална вечер ще прозвучат най-прочути, обичани и емблематични изпълнения на легендарния цигулар, както и някои неиздавани до сега записи.

неделя, 7 февруари, от 19.30 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05