Парламентът ще обсъжда на второ четене Закона за научните изследвания, с който се очаква да се реши съдбата на Фонд "Научни изследвания". С промените ще се уреди организационен статут на единствения методически и финансов инструмент на държавата за организиране и провеждане на научно-изследователска дейност Фонд "Научни изследвания".
В мотивите на вносителите се посочва, че в момента практическата стойност на Фонда от неговото създаване показва дълбоки пороци заради неадекватна организация, заложена в закона. Изпълнителният съвет и управителят се назначават от министъра, което създава липса на вътрешна координация и неефективна организация. В действащия закон липсва и финансовата обвързаност с държавната политика в дългосрочен план, което е в противоречие с европейските норми.
Предлага се Управителният съвет да се назначава от министъра, а изпълнителният директор да се определи след конкурс от председателя на Управителния съвет. Членовете на Съвета не могат да бъдат ректори и заместник-ректори на висши училища, заместник-председателите и главните научни секретари на БАН и Селскостопанската академия.
Промените дефинират и понятието "млад учен", който е лице, което извършва научноизследователска дейност във висше училище или научна организация след придобиване на образователно-квалификационна степен – магистър, но не повече от десет години след придобиването ѝ до навършване на 40-годишна възраст.
Ще се въведе и фигурата на постдокторанта, който е придобил образователна и научна степен "доктор", до навършване на 40-годишна възраст.
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg