В плосък съд се изсипва малко вода, смесена с животинска жлъчка, за да се повиши плътността на водата. После в течността се капват разноцветни бои и цветът им не се разпръсва във водата, а остава като плаващи островчета на повърхността. Очертанията на фигурите сменят посоката си, когато майсторът ги „среши“ с гребен – гладка дървена дъсчица, с набодени в нея игли…
Изкуството на рисуване върху вода, ебру, е много старо. Още през Х век в Китай използвали паста от ферментирало брашно или мед от рожкови, смесена с различни на цвят мастила. Върху пастата поставяли лист хартия и фигурите се отпечатвали върху нея. Така запазвали нарисуваното. В Япония пък, гадаели на „плаващо мастило“ – цветните фигури им напомняли за човешки и животински изображения. През XV век ебру достига до Тюркистан, по-късно до Иран и Турция.
Думата „ебру“ означава „облак“, а също и „водна повърхност“. На чудновати цветни облаци приличат причудливите фигури, които художниците оформят със своите четки, изработени от изсъхнал клон на розов храст, с връхчета от конски косми.
Изображенията се запазвали не само като отпечатък върху хартия, изработена от дървесна каша, но и върху плат и керамика. Първоначално създателите на ебру просто се стремели да наподобят жилките на мрамора, но по-късно произведенията им се превърнали в истински картини. Чрез тях те изразявали красотата и необятността на Вселената, нейното многообразие и променливост, а също и сложния ход на човешките мисли. Художниците не подписвали своите творби – те смятали, че просто са успели да уловят частица от невероятната природа.
Още за това древно изкуство можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg