Признаване на турски геноцид над българите от Тракия и Мала Азия от 1913 година и поставяне на въпроса за имотите на бежанците от тези райони като условие за членството на Турция в Европейския съюз поискаха в декларация Българските тракийски дружества.
Няколстотин души от Южна България изразиха недоволството на протест в София. Темата за проблемите на потомците на бежанците се неглижира от няколко поредни правителства, заяви председателят на Съюза на тракйските дружества Красимир Премянов:
В периода 1913-1925 г. близо половинмилионното българско население в Тракия и Мала Азия насилствено или чрез икономическа принуда е прогонено от родните си места. Принудено е да изостави собствените си имоти без справедливо обезщетение. Повече от 100 години те се ползват незаконно от турската държава. Това са тежки нерешени проблеми между Република България и Република Турция, хвърлящи сянка върху нашите взаимоотношения, независимо от приказките за приятелство и добросъседство.
Според тракийците управляващите трябва спешно да се занимаят и с проблеми като радикализация и турцизиране на българските мюсюлмани и пълзящата ислямизация на Родопите.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg