Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България и Румъния – културни паралели

БНР Новини
Н.Пр. Антон Пакурецу, извънреден и пълномощен посланик на Румъния в България, в студиото на "Европейски паралели – за музея, за галерията"
Снимка: Божидар Любенов

Делтата на р. Дунав, изрисуваните църкви в Северна Молдова, манастирът в Хорезу, седемте села с църкви със защитени стени в Трансилвания, крепостите на даките в планините Оръщие, историческият център на гр. Сигишоара, дървените църкви в историческата област на Марамуреш – това са обектите на недвижимото културно наследство на Румъния, обявени от ЮНЕСКО за част от Световното културно наследство.
Още в началото на своето основаване - през 60-те години на 19 век –– румънската държава приема закони, с които да защити своите исторически и културни забележителности. Има сведения, че колекции от различни оригинални предмети, се появяват още през 15 век в манастирите и духовните училища. Те постоянно се обогатяват и към края на 18 век и началото на 19 век, на територията на днешна Румъния възникват същинските музейни сбирки.
През 1780 г. се създава Батиянската библиотека, станала известна още по онова време в цяла Европа. Освен ценни румънски манускрипти, тя е съхранявала богата нумизматична сбирка и оригинални етнографски експонати. Първият музей отваря врати за любопитната публика през 1817 г. в гр. Сибиу – в двореца на Самуел фон Брукентал - отворил вратите си за желаещите да разгледат неговите колекции още през 1790 г.
През 1859 г. се открива Музеят на антиките, по повод шестата годишнина от обединението на княжествата Молдавия и Влашко. По-късно – през 1900 г. –  неговите експонати подробно са описани в първия музеен каталог, издаден в Румъния.
Още много румънски музеи привличат ежегодно туристи от цял свят. А през месец октомври 2014 г. у нас гостува Адина Ренциа, директор на музея-дворец Котрочени, която изнесе лекция за дейността на институцията и музейните колекции, пред представители на българските музеи от цялата страна.
С Н.Пр. Антон Пакурецу, извънреден и пълномощен посланик на Румъния у нас, разговаряме в предаването за ролята на музея днес, за опазването и популяризирането на културното наследство.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Йордан Камджалов на национално турне с "Mузикална магия"

"Mузикална магия" е програма, посветена на 70-годишнината от създаването на Плевенската филхармония. Ценителите на музиката ще слушат шедьоври от класиката и романтизма под диригентската палка на  маестро Йордан Камджалов.  Турнето ще започне на 1 юли от Плевен, в зала “Катя Попова”, където заедно с Плевенска филхармония ще свири гост-солист..

публикувано на 25.06.24 в 17:07

Българската култура в Айндховен, Нидерландия: Мисия с потенциал

Айндховен е един от най-високотехнологичните градове в Нидерландия, където диаспората на българите се разраства стремително. За Българския културен хъб и българската секция в библиотеката на Айндховен в "Нашият ден" разказват Иван Узунов и Диана Узунова , които ръководят двете интересни инициативи заедно с други доброволци.   "Български..

публикувано на 25.06.24 в 10:13

Антон Угринов с клас по актьорско майсторство в НАТФИЗ

Режисьорът и актьор Антон Угринов за първи път ще бъде художествен ръководител на клас по актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ. "Над 20 години преподавам в НАТФИЗ актьорско за драматичен театър и режисура, но до този момент съм бил асистент, бил съм в класовете на проф. Атанас Атанасов, на проф. Стефан Данаилов. Това ще бъде моят..

публикувано на 25.06.24 в 09:25
Кристин Димитрова

Кристин Димитрова: За "Изборът" и младата поезия

В "Нашият ден" гостува поетесата, писателка и преводачка Кристин Димитрова , върху чийто разказ "Изборът" българските деца писаха на изпита за НВО по БЕЛ. Димитрова е носител на почти всички големи национални литературни награди, автор на романи, разкази, пътеписи и поезия. Нейно дело са блестящите преводи на творби от Джон Дън и Луис Карол, за..

публикувано на 25.06.24 в 09:03
Гео Калев (вляво) и Радослав Чичев

Какво е Цирколюция?

Какво е Цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече популяризирането на съвременния цирк. Тазгодишното 13-о издание на фестивала за съвременен цирк Мини арт фест се нарича "Цирколюция".  Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк, спектакли на открито и циркови работилници, включващ професионален форум –..

публикувано на 24.06.24 в 16:15