Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Водите на България – богатство или бедствие

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Богатството на България – водите, вече са се превърнали в природно бедствие. Ето последните новини от различни краища на България – във Велико Търново река Янтра рязко повдигна нивото си, в региона на Казанлък, точно по време на розобера в селата Енина, Долно Изворово и Крън паднаха мостове, наводниха се сгради и се създадоха немалко проблеми. В Старозагорско пък се наводни участък от пътя и почти спря придвижването по него... почти бедствени ситуации в различни краища на страната.
Защо се случва това – отговор на този въпрос се опитаха да отговорят участниците в Петата годишна водна конференция в София. България има голямо богатство на водни ресурси и е на осмо място в Европейския съюз по възобновяеми водни ресурси, но това, освен че е богатство е и проблем, защото за изграждане, рехабилитация и поддържане на ВиК мрежата и на другите водни съоръжения са необходими около 12 милиарда евро. Това е – няма достатъчно средства за да се стопанисва едно от най-големите богатства на България.
След подробната информация на министъра на околната среда и водите Ивелина Василева, взеха думата и еколозите – според известния природозащитник Петко Ковачев несбъднатите проекти за прочистването на речните корита и за другите недомислия през годините – доведоха до бедствените ситуации в страната преди няколко години.
За да се избегнат подобни проблеми в бъдеще и за да не ни изненадва пролетния дъжд – не са необходими много законодателни мерки – просто трябва да се засили контролът върху проектите по Оперативна програма „Околна среда“, чрез дребни законодателни мерки, и някак си да се спре тоталното изсичане на горите, пак само с контрол от институциите, а не толкова чрез промени в законите.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55