Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три години след протестите за парка "Гези", стотици хора отново излязоха на улицата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Третата годишнина от антиправителствените протести за парка "Гези" в Истанбул, които отекнаха в цял свят, събра стотици хора на протестна демонстрация в центъра на мегаполиса. Полицията още през деня блокира улиците, водещи към площад Таксим и забрани достъпа до парка "Гези".

Въпреки това стотици хора се събраха привечер на булеварда Истиклал, водещ към площада. Участниците почетоха паметта на загиналите в протестите, които бяха смазани от властите през 2013 г. 7 души загубиха живота си, стотици бяха ранени, десетки получиха присъди заради участието си в бурните антиправителствени протести.

Булевардът Истиклал, главната търговска артерия на Истанбул, снощи почерня от хора. Във възпоменателната демонстрация участваха и депутати от опозиционната Народнорепубликанска партия. Прочетено бе обръщение до медиите и обществеността, в което се настоява за наказване на виновните за жертвите.

Хората скандираха "Убийци", "Крадци", "Ще ви поискаме сметка", като имаха предвид управляващата Партия на справедливостта и развитието.

Полицията бе издигнала барикада точно на входа към площад Таксим. Когато множеството се опита да събори загражданията, полицаите се нахвърлиха върху протестиращите. Избухнаха сблъсъци. Има ранени хора. Полицията арестува група участници в демонстрацията. Между тях са и организаторите на протестите преди 3 години и няколко близки на загиналите.

Междувременно истанбулски съд осъди Мерве Йозсарач, която е бивша носителка на титлата Мис Турция, за обида президента Реджеп Таип Ердоган. Манекенката получи 14-месечна условна присъда за това, че през 2014 г. споделила в профила си в Инстаграм сатирична поема срещу Ердоган, който тогава беше министър-председател. Съдът отсъди, че манекенката е виновна, тъй като поемата съдържала обиди срещу държавния глава. Ако Мерве Йозсарач повтори нарушението, ще трябва да излежи присъдата.  

Медиите посочват, че близо 2000 души досега са били подведени под отговорност за обиди срещу Ердоган. В Турция има закон, който забранява обиждането на държавния глава, но в миналото се прилагаше много рядко.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.