Вели Чаушев е роден на 11 септември 1934 година в Златоград. Завършва педагогическо училище и една година учителства.
Решението да кандидатства във ВИТИЗ Чаушев взема след случайна среща с Апостол Карамитев, с когото го свързва силна духовна връзка и до днес. Кандидатства и го приемат без да е взел нито един урок. Завършва следването си през 1958 година и постъпва в трупата на Хасковския театър, от 1961 година е актьор в Държавния сатиричен театър. Коронната му роля е Младия в „Когато розите танцуват“ на Валери Петров.
От рано се увлича по поезията, той е един от първите актьори, разчупили шаблона на рецитаторския патос, известен е с умението си да поднася стиховете човешки и много разбираемо. Днес той е сред най-добрите рецитатори у нас, популярен е неговият моноспектакъл по стихове на Валери Петров „Разтворен прозорец“.
Автор на разкази – сборниците „Разкази върху трамвайни билети“, „Кафе в Златоград“ и „Ще се видим довечера“. Детски повести – „Сламчо“ и „Грънчо“. По негови стихове маестро Димитър Вълчев създава песента „Крадец на бисери“, която в изпълнение на Маргарита Димитрова печели Първа награда на „Златният Орфей“ през 1967 година. По негови стихове са създадени и песни за „Златният кос“, където като изпълнител има близо 20 песни.
Вели Чаушев бе специален гост в „Нашият ден“ във връзка с премиерата на най-новата му книга „Видения в „небесния театър“ – спомени за хора, места и времена, които ни липсват.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
На 3 ноември Българската православна църква отбелязва Деня на св. Пимен Зографски, който почитаме като празник на българските художници, особено на иконописците и реставраторите. В предаването "Нашият ден" по повод празника, в рубриката "Епизоди от живота", гостува Елеонора Караиванска — иконописец и преподавател с над 25 години опит в областта..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до приемане на политиката на битово ниво, последиците от това, както и защо политиците ни изграждат взаимоотношения на "еснафлък" помежду си и с гражданите. Разговорът е провокиран от текст на Валентин..
Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg