Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристоф Якобс:

Евентуален Брекзит може да намали популярността на крайнодясната "Партия на свободата" в Холандия

| обновено на 18.06.16 в 11:38
Снимка: БГНЕС

Анализатори предупреждават, че референдумът във Великобритания може да отключи поредица от референдуми в по-богатите държави-членки, чиито граждани са недоволни от статута си в Европейския съюз. Проучване на изследователския център "Пю" потвърди наскоро, че една от тези държави е Холандия. Противниците на Съюза там оглавиха анкетите още в разгара на мигрантската криза миналата есен и за няколко месеца натрупаха убедителна преднина пред управляващата коалиция.

Негативните ефекти от евентуално излизане на Великобритания от Европейския съюз могат да намалят популярността на крайнодясната "Партия на свободата" в Холандия, която е срещу членството на страната  в Общността. Коментарът е на политолога от университета "Радбауд" Кристоф Якобс:

Не знаем какви точно ще са последиците от евентуален Брекзит, но прогнозите са за голяма бъркотия. Това би могло да създаде негативно впечатление у хората, които искат Холандия да излезе от ЕС, ако разберат, че това ще се отрази зле на икономиката. Хаосът няма да има много влияние върху резултата на Партията на свободата, най-много да го намали, защото ще покаже, че плановете му са нереалистични.

Холандците искат различен Съюз, но не знаят точно какъв. Предполагам, че желанието им е да бъде по-малко зависим от бедните страни-членки - най-вече от Гърция и южноевропейските, но също и от източноевропейските страни. Това има връзка с нарастващия национализъм.

Якобс не очаква Холандия да ограничи режима за имигрантите от източноевропейските страни от Евросъюза, дори ако някои от политическите опоненти на Герт Вилдерс, лидер на "Партия на свободата",  възприемат програмата му:

В миналото те показаха, че са склонни на сближение с неговите позиции, но е важно да подчертаем, че Вилдерс е преди всичко против мюсюлманите. Вниманието му ще е насочено срещу исляма, а не срещу Източна Европа.

На въпрос дали евроскептицизмът в Европа е достигнал своя зенит или тепърва ще се засилва, Кристоф Якобс заяви:

Често виждаме как референдумите са не само инструменти или резултати от недоволството - те самите го подклаждат и мобилизират. Те правят хората недоверчиви. Такъв бе случаят у нас, такъв е и във Великобритания днес. Така че евроскептицизмът може да нарасне дори и само заради зачестилите референдуми. Потенциалът му ще се запази, докато икономиката не започне да нараства по-бързо. Може да спадне едва когато спрем да говорим толкова много за финансовите проблеми на Гърция или за Брекзита.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Кампании за референдума във Великобритания няма да има и днес

Кампаниите преди референдума за британското членство в Европейския съюз няма да се водят и днес. Те бяха спрени след убийството в четвъртък на опозиционната проевропейска депутатка Джо Кокс . 41-годишната Кокс, майка на две малки деца, беше убита..

публикувано на 18.06.16 в 08:33