Антония Йорданова и Иван Кюркчиев живеят в Мюнхен, Германия и от около 10 години свирят заедно като дуо. Те са категорични, че изпълняват само музиката, която чувстват и обичат.
Част от репертоара им са произведения на Йоханес Брамс, Джон Онслоу, Франц Шуберт, Сергей Танеев, Дмитрий Шостакович.
Йорданова и Кюркчиев пиано дуо печели първи награди на Международния музикален конкурс в Париж и на Международния клавирен конкурс в Рим през 2012 година. С трета награда са удостоени на Клавирния конкурс в Сан Марино и през 2013 година на състезанието в Чехия.
Преди дни на конкурса в Чикаго Йорданова и Кюркчиев се класират на престижното второ място след опонентите си от Съединените щати. Те са се състезавали с общо 19 дуа от 14 държави:
Това беше един сериозен музикален конкурс, на който взеха участие в началото на преселекцията 32 дуа, от 19 държави. Исторически погледнато това е една от най-големите посещаемости на такъв вид форум. Ние двамата бяхме доста съсредоточени и целенасочени в това, което ни предстои, защото един такъв конкурс е изключително психологическо изпитание за музикантите. За да оцелее човек, трябва да е много фокусиран и насочен в това, в което само той трябва да прави. За нас беше едно невероятно преживяване – цялостно, не само в музикален аспект, каза Иван Кюркчиев.
Имаше разнообразие от стилове. Свирихме на четири ръце, на две пиана, за да можем да се представим в различна светлина, обясни Антония Йорданова.
Дуото споделя, че, за да се получи забележителният ефект от изпълнението на 4 ръце на едно пиано, много важен е синхронът между музикантите:
Динамичният баланс, кое точно приоритетно трябва да звучи е всъщност най-трудно и това търсихме да постигнем с времето, поясни нежната половинка от пиано дуото.
Двамата изпълнители трябва да се слеят в едно. Чисто технически е до известна степен некомфортно, тъй като педалите на пианото ги управлява само единият от пианистите. Това е в голяма степен затрудняващо за другия, който няма никакъв досег с тях. Затова е необходим един дълуг период от време, в който двамата музиканти да намерят оптималния баланс. Като цяло е много специфично музициране, коментира Иван.
Тази година Йорданова и Кюркчиев са записали и първия си албум:
Последният проект, който направихме, беше много символен – първият наш диск, точно за 10-те години съвместна работа. Там изпълняваме произведения от Сергей Рахманинов, Клод Дебюси, Йоханес Брамс, Александър Скрябин. Това са много лични наши произведения. Много добре обмислихме кои точно бихме искали да запишем. Вариaции на тема от Хайдн, от Брамс една много лична за нас пиеса, тъй като тя беше първата, която изсвирихме заедно.
След големия успех на международното състезание в Чикаго пиано дуото заминава на турне в Китай:
Заминаваме за Китай, където ще направим първото си турне. Ще имаме там няколко концерта. Вълнуваме се, защото е едно съвсем различно, ново изживяване за нас. Програмата, която ще изпълним, е много любима наша.
Засега нямаме конкретни планове за България. Плановете ни там са винаги спонтанни. С удоволствие се прибираме вкъщи и се радваме на всяка една възможност.
Още информация за Йорданова и Кюркчиев пиано дуо и техните проекти можете да намерите на техния сайт или на страницата им във "Фейсбук".
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg