Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът промени статута на професионалните училища

| обновено на 20.07.16 в 14:54
Снимка: БГНЕС

Парламентът промени статута на професионалните училища с окончателно приетите промени на Закона за професионалното образование и обучение. Разширяват се възможностите за професионално образование и обучение за навършилите 16 години.

С новите промени се въвеждат и нови допълнителни възможности за придобиване на професионална квалификация във връзка с новата структура на средната степен на образование - първи и втори гимназиален етап. Урежда се статутът на дейността на професионалните колежи, които с приемането на закона вече не са част от училищната система. Разширяват се правомощията на министъра на образованието и науката, относно поддържането на публичен регистър на професионалните колежи и осъществяване на контрол върху тяхната дейност.

С промените в Закона за професионалното образование, приети от парламента, зрелостниците ще държат два държавни изпита - по български език и по професия. Според заместник-министъра на образованието Диян Стаматов, те ще бъдат по-подготвени за пазара на труда.

Увеличават се часовете по практическа подготовка за сметка на теорията, като така младежите ще могат реално да си служат с оборудване и ще имат шанс да развиват професионални умения още докато учат. С промените силно се застъпва дуалното обучение, което ще даде възможност на учениците още в училище да се запознаят с реалната работна среда.

Според анализ на „Евростат“ за целите на "Стратегия 2020"  на страните-членки на Евросъюза, страната ни си е поставила за цел да намали преждевременно напускащите средно образование у нас от 13,4 на сто през 2015-а до 11 на сто през 2020-а година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.