Вилхел Хауф (29.11.1802 - 18.11.1827), немският автор на приказки, си отива млад от този свят, но името му е останало в златната съкровищница на творчеството за деца редом с имената на автори като Шарл Перо, братя Грим, Е.Т.А.Хофман, Луис Карол, Вилхелм Буш, Алън Милн, Астрид Лингрен. Няма дете, а и възрастен вероятно, който да не е тръпнел с приключенията на „Джуджето Дългоноско”, „Халифът Щърк”, „Малкият Мук”, „Студеното сърце”, "Корабът на призраците”... Хауф е възпитател на децата на министъра на отбраната на провинция Баден-Вюртенберг Ернст Юген фон Хьогел и тъкмо за тях пише своите Märchen или вълшебни приказки. Разбираемо, че те ще имат възпитателна насоченост каквато особено виждаме в „Малкия Мук” – разказ за непослушно момче, издевателстващо над малки и големи, което накрая получава заслужено наказание от стар магьосник, превърнал го в немощен старец. Тогава преобразеният Малък Мук се среща с лошотията човешка, но и с добротата, осъзнавайки, че именно нашето злорадство към по-слабите и необлагодетелстваните от съдбата прави света толкова неуютно място за живеене. Редакция „Радиотеатър” към програма „Христо Ботев” на Българското национално радио предлага на децата да чуят приказката „Малкият Мук” в две части на 16 и 23 юли от 7.15 часа под режисурата на Венцислав Асенов.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg