Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първа седмица на детския приказен маратон

| обновено на 01.08.16 в 17:39 БНР Новини
6
Илюстрация на Габриела Йорданова, детайл

Ваканционната програма през август започва в понеделник в 8.00 часа с вълшебно-музикалната история на кльошавичкия граф Комер, който тежал колкото 3 средни тикви и колекционирал чадъри в самотното си графство, където дъждът определено не е рядкост, и затова дори заглавието на историята „Цветето Армонда и дъждовното графство“ ни напомня за този факт. Какво е това цвете Армонда и как едно цвете с такова звучно име е в състояние да променя предвидимото и скучно течение на живота е въпрос на понеделнишката работа на автора Петър Ванчев, който живее в Хасково и пише стихове за песни, пиеси и радиопиеси, освен че отглежда пчели. „Цветето Армонда и дъждовното графство“ спечели Голямата награда на Конкурса за детска радиопиеса на БНР през 2011 г., затова му отреждаме място № 1 в Програмата за деца през август, която ще включва общо 25 заглавия на приказки.
Втората приказка е на един от познатите в цял свят немски разказвачи на приказки - Ернст Теодор Амадеус Хофман, известен с инициалите си Е.Т.А. Хофман, който освен автор на приказки е бил художник, карикатурист, композитор, диригент, музикален критик и юрист. Последното му е осигурявало прехраната през 19-ия век, през който е минал неговият работен и творчески живот, и така е успявал да върши и останалите 6 неща, изброени по-горе. Приказката се казва „Царската годеница“ и в нея участват Борис Луканов, Николай Бинев, Десислава Спасова, Николай Урумов, Елза Лалева и други актьори, които са работили пред микрофона във Второ студио точно преди 20 години, през 1996.
Третата приказка за сряда е Как компотените чинийки тръгнаха на пътешествие, една приказка от Словакия и авторът й, както и останалите досега споменати автори, освен с писането на хубави приказки, се е занимавал с още неща. Този точно е математик, физик и философ. Казва се Петер Беро и цялата си математическа изобретателност и позитивно-весела философия е употребил в зашеметяващите превратности на приказката.
Четвъртата седмична приказка е най-старата от всички. Като радиоприказка се е появила през 1967, значи вече 49 години шества в ефира. Казва се Приключенията на Лиско по море и точно тези морски приключения на Лиско са една малка част от цялата поредицата Приключенията на Лиско, която продължава в няколко книжки. Авторът е Борис Априлов, литературен псевдоним на Атанас Джавков, един от много малкото български писатели, написали прекрасни, изпреварили времето си и неостаряващи произведения за деца. Актьорите Цонка Митева, Никола Анастасов, Славка Рачева, Хари Тороманов и композиторът Димитър Вълчев са работили върху тази приказка пред вече споменатите 49 години във Второ студио на БНР, където се прави радиотеатър.
Петата, финална приказка на първата августовска седмица приказки е Пук, приказен мюзикъл от Валери Петров с музиката на Андрей Дреников. Участват актьорите Ицко Финци, Сашка Братанова, Йосиф Сърчаджиев, Илка Зафирова, Мая Бабурска, Нели Топалова, Мария Статулова, Явор Спасов, Игор Марковски, Мариана Димитрова, Тодор Димитров, Искра Радева, Любомир Митрополитски. Пук разказва една необикновена история, необикновена по всички параграфи – герои, място на действието, случки и перипетии – и го прави необикновено. С топлота и нежност, с остроумие и неуморен бяг на въображението и силна пречистваща енергия, която само шедьоврите на приказното разказваческо изкуство постигат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00