Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли бъдеще за добрите новини

БНР Новини
Снимка: uspelite.bg

Често телевизиите у нас, пък и по света, се захранват с трагедията, или така наречената сензация. Днес, когато медиите все повече започват да приличат на бърза кухня, в която бързо се готви и бързо се консумира, културата и позитивизмът трудно намират място на екрана. Затова и един от въпросите, който все повече придобива популярност е: „Има ли бъдеще за добрите новини?“ Именно него си задават и гостите на „Какво се случва“ днес – Александър Хинков, съосновател на онлайн медията „Успелите“ и Десислава Иванова, един от редакторите там.
Онлайн медията отправи предизвикателство към три от националните медии у нас под надслов „рЕмисия новини“, с което ги провокират да направят поне една централна емисия само с положителни новини. Целта на инициативата е да се обърне внимание на доброто, което ни заобикаля, но заради напрегнатото ежедневие не попада в новинарските емисии. Кампанията ще бъде подкрепена и от „Флашмоб за повече добри новини в национален ефир“. Кога и къде ще бъде той ще научите от разговора.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато. В "Нашият ден" чуваме гласовете на граждани и представители на местната власт, както и откъси от филма "Призраци от мините – завръщащата се заплаха от рудодобив в община Своге". Събеседници в разговора са  Екатерина Петрова , адвокат и управител на клона на сдружение "Ти решаваш" за..

публикувано на 02.10.24 в 09:32
Центърът на село Арчар

От древния град Рациария до днешното село Арчар

Арчар е най-голямото село в област Видин, с население от около 2700 човека. То има двойно повече жители, отколкото общинския му център град Димово. Селото е разположено по поречието на река Дунав между градовете Видин и Лом. Населеното място е възникнало още по времето на Римската империя под името Рациария. Създадено е през II век като постоянна станция..

публикувано на 02.10.24 в 09:10

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10