Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската независимост – изстрадана и мечтана

БНР Новини
Точно една година след голямото събитие. Възпоменателна фотография на Царевец на правителството на Александър Малинов заедно с царското семейство, генерали и висши служители.
Снимка: LostBulgaria.com

Въодушевено множество около и в порутената тогава църква „Св. 40 мъченици“ в старата българска столица Велико Търново, което няма нищо общо с онова, което обикновено наричаме „тълпа“. Величествен кипеж от звуци, радостни възгласи, море от български знамена. Звучи „Многая лета“. Княз Фердинанд прочита от трона си в черквата Манифеста за обявяването на независимостта ни като царство България. Овации, френетично „ура“, ликуване. Ученически хор запява „Шуми Марица“. Сетне министър председателят Александър Малинов – вече на хълма Царевец, до една малка, специално построена за целта и окичена със зеленина барака отново прочита Манифеста. Следват снимки от местен фотограф. Вестник „Военни известия“ съобщава: По случай провъзгласяването на независимостта в тържествата взеха живо участие и квартируващите в този град осемнадесети Етърски и двадесети Добруджански на Н.Ц.В. полкове. Двадесет и четири поборници от Бяла Черква изпращат телеграма: Ние, живите поборници от въстаническата чета, която през 1876 година се бори при Дряновския манастир с Фазлъ паша за отечествената свобода, днес сме в неописуема радост, загдето доживяхме да видим осъществен нашия скъп идеал. Да живее и напредва свободна и независима България! Това са само отделни щрихи от забележителното събитие, превърнало 22 септември 1908 година в национален празник. Екзалтацията като че ли няма край. Тогава.
Но как осмисляме и преосмисляме това забележително събитие с днешна дата, сто и осем години, след като една от най-старите страни в Европа отхвърля окончателно своята васалност и възстановява официално пред света държавността си? Историците доц. Валери Колев, Владимир Станев и Светослав Живков ни помагат да го разберем.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05