Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската независимост – изстрадана и мечтана

БНР Новини
Точно една година след голямото събитие. Възпоменателна фотография на Царевец на правителството на Александър Малинов заедно с царското семейство, генерали и висши служители.
Снимка: LostBulgaria.com

Въодушевено множество около и в порутената тогава църква „Св. 40 мъченици“ в старата българска столица Велико Търново, което няма нищо общо с онова, което обикновено наричаме „тълпа“. Величествен кипеж от звуци, радостни възгласи, море от български знамена. Звучи „Многая лета“. Княз Фердинанд прочита от трона си в черквата Манифеста за обявяването на независимостта ни като царство България. Овации, френетично „ура“, ликуване. Ученически хор запява „Шуми Марица“. Сетне министър председателят Александър Малинов – вече на хълма Царевец, до една малка, специално построена за целта и окичена със зеленина барака отново прочита Манифеста. Следват снимки от местен фотограф. Вестник „Военни известия“ съобщава: По случай провъзгласяването на независимостта в тържествата взеха живо участие и квартируващите в този град осемнадесети Етърски и двадесети Добруджански на Н.Ц.В. полкове. Двадесет и четири поборници от Бяла Черква изпращат телеграма: Ние, живите поборници от въстаническата чета, която през 1876 година се бори при Дряновския манастир с Фазлъ паша за отечествената свобода, днес сме в неописуема радост, загдето доживяхме да видим осъществен нашия скъп идеал. Да живее и напредва свободна и независима България! Това са само отделни щрихи от забележителното събитие, превърнало 22 септември 1908 година в национален празник. Екзалтацията като че ли няма край. Тогава.
Но как осмисляме и преосмисляме това забележително събитие с днешна дата, сто и осем години, след като една от най-старите страни в Европа отхвърля окончателно своята васалност и възстановява официално пред света държавността си? Историците доц. Валери Колев, Владимир Станев и Светослав Живков ни помагат да го разберем.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силата на човешкия дух

За втора поредна година сдружение и социално предприятие "Направено с любов" събра творци с увреждания от цялата страна в град Перник, за да илюстрира силата на човешкия дух, в рамките на едноименния фестивал. Сдружението подпомага хора с увреждания, показвайки техния талант, свидетелстващ за сила и желание да се борят с житейските трудности...

публикувано на 11.10.24 в 15:20

Стендовият моделизъм – прекрасно хоби за търпеливите

"Стендовият моделизъм от хоби в света се е превърнал в бизнес. Моят моделизъм е хартиен, но има различни видове моделизъм. Фигури се изработват от дърво, пластмаса и други материали. От ученическите години се занимавам с това, като първата машина, направена от мен от хартия, беше багерче. Баща ми работеше на камион и аз, като момче, бях впечатлен..

публикувано на 11.10.24 в 13:22

Сепаратизъм и отцепничество във Второто българско царство

Във Втората българска държава (1185-1396) се разгръща един феномен почти непрекъсващ и много опасен – сепаратизмът. Тръгва още с Иванко, "убиеца на Асеня", а завършва с Видинското царство на Иван Срацимир – последната българска твърд, завладяна от османските турци. Какви са причините за възникването, разпространението и всеобхватността на..

публикувано на 11.10.24 в 08:50

Как се става шампион по информатика?

Шуменецът Даниел Койнов и неговите преподаватели по информатика Бисерка Йовчева и Димитър Добрев спечелиха Наградата "Джон Атанасов" в направление "Учениците и техните преподаватели".  Припомняме, че на Балканската олимпиада по информатика през септември дванадесетокласникът от Математическата гимназия в Шумен спечели златен медал в индивидуалното..

публикувано на 10.10.24 в 18:00

Думи от Велики Преслав

Едва ли са много хората извън кръга на учените – историци, археолози, езиковеди и т.н., които ще знаят нещо много повече от най-общите представи, останали от ученическо време, за така наречения "златен век" на българската писменост и култура, за Велики Преслав, за преславската книжовна школа. В същото време изследователите продължават да разширяват и..

публикувано на 10.10.24 в 09:21