Венцислав Диков е артист с много полета на изява. Освен живописта, която е неговото основно изразно средство, той се занимава със скулптурни и звукови инсталации, композира музика за камерни състави и други.
В настоящата изложба авторът представя поредица от нови платна, изследващи съвременния свят изцяло като продукт на поточна линия. Хора, животни, хуманоиди, ембриони, бебета, насекоми – всичко е структурирано и впрегнато в системата като в гигантски мравуняк. Всичко е по калъп. Има ли индивидуалност? Съществува ли истинско общуване? Или действителността се свежда до производство и обръщение на стоки?
В изложбата е включена скулптурната инсталация „Хора“, състояща се от дванадесет фигури на седящи замислени човеци. Дали разсъждават по калъп, или в субективността на мисленето е ключът към различието?
Целта на автора е да даде сигнал за самотата на еднообразието и изолацията в общността.
Изложбата е подготовка за предстоящата изложба на Диков в Япония тази пролет и ще продължи до 29 ноември.
„От шестгодишна съм в театрален състав, изключително известен във Варна по това време – „Златното ключе“. Дванайсет години, до XII клас, това беше най-силната ми емоция, най-силните ми приятели, които и до ден днешен ме заобикалят. Това ме палеше, веднага ме приеха в Театралната академия и от там нататък аз се занимавам само с това. С актьорската..
Новата книга „Кварталите на Габрово. Част 1“ представя историята на града от ранния османски период до края на 2020 г. Тя е пета подред в историческата колекция „Габрово – живият град“, стартирала през 2008 г. Автори са Момчил Цонев и Даниела Цонева. Издател отново е Фондация за българска литература - София в партньорство със сдружение Обществен..
Полският институт в София е домакин тази седмица на IV издание на Полския филмов фестивал "Кинотека". Едно събитие, вече традиционно, очаквано с интерес от българската публика, което показва съвременно полско кино. Програмата е специално селектирана за българските зрители и се осъществява съвместно с института „Адам Мицкевич“ във Варшава. Селекцията е..
През последните години го наричат „културен аташе на Асеновград“. Една титла, която той получава сред приятели и съмишленици и се разпространява и в по-широки кръгове. Дипломат от кариерата в духовния свят, защото това е естественият избор на хората. Йордан Кожухаров е един от приятелите на програма „Христо Ботев“ – от рубриките "Duende" и "Радиоулица" –..
Една история за резултата от 30-годишния преход ни казва с намигване, че би било хубаво човек да се чувства комфортно не само с това, което е минало, но и с това, което предстои. Историята е филмова и разказва какво се случи с хората, които в края на 80-те години искаха да отправят своите послания и надежди за по-добър живот чрез езика на музиката...
Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е..
„Мъжка работа“ ли е политиката в България и каква е ролята на личността на политическата сцена в локален и глобален план? Темите коментира в..
Какво е качеството на училищния живот? Какви са практиките за подобряване? Какъв е инструментариумът за оценка на ефективността на училищното..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg