Венцислав Диков е артист с много полета на изява. Освен живописта, която е неговото основно изразно средство, той се занимава със скулптурни и звукови инсталации, композира музика за камерни състави и други.
В настоящата изложба авторът представя поредица от нови платна, изследващи съвременния свят изцяло като продукт на поточна линия. Хора, животни, хуманоиди, ембриони, бебета, насекоми – всичко е структурирано и впрегнато в системата като в гигантски мравуняк. Всичко е по калъп. Има ли индивидуалност? Съществува ли истинско общуване? Или действителността се свежда до производство и обръщение на стоки?
В изложбата е включена скулптурната инсталация „Хора“, състояща се от дванадесет фигури на седящи замислени човеци. Дали разсъждават по калъп, или в субективността на мисленето е ключът към различието?
Целта на автора е да даде сигнал за самотата на еднообразието и изолацията в общността.
Изложбата е подготовка за предстоящата изложба на Диков в Япония тази пролет и ще продължи до 29 ноември.
Какво е детска книга без картинки? Децата обичат да гледат илюстрации, докато четат. Да им обърне внимание, че художниците са важна част от съставянето на хубава книжка точно толкова, колкото и писателите – това е задачата, която си поставя Зорница Христова в „Нарисува за децата Вадим Лазаркевич“. Прави го през житейската и творческата история на..
229 онлайн подписа, при това предимно на млади хора, поставиха началото на новото Народно читалище „Тротоара 2020“ . Макар подписването на документите от всички учредители и управа да създаде прецедент в правото и читалищната дейност в България, този акт е по-скоро символ на възраждането във време на пандемия. „Нуждата от наистина култура и..
Свръхзадача е да се постигне, макар и първо, възможно по-изчерпателно издание на Велимир Хлебников на български и тя е изпълнена с вещина и отдаденост. „Творения“ на „ренесансовия титан“ представят многостранното и сложно за обемане творчество на големия поет, или както гласи едно от самоназоваванията му: „Овчарят на мислите Хлебников“. Тази книга от..
С един от най-новите си спектакли – „Дон Кихот“, Драматичният театър „Константин Величков“ в Пазарджик гостува на софийската публика. Сценичната адаптация и постановката по прочутия роман на Мигел де Сервантес са на проф. Маргарита Младенова, в ролята на Дон Кихот е актьорът Иван Бърнев, а в образа на Санчо Панса се превъплъщава Александър..
От години месец януари в Израел е месец на поезията. Освен литературни четения има тридневни панаири на поезията на открито. И доколкото на иврит песен и стих са една и съща дума, има и концерти на бардове. Но този януари е по-различен – върлува епидемия от коронавирус. Тазгодишният Фестивал на поезията е организиран по различен начин и се провежда..
Тази нощ нашите сънародници от ромски произход посрещнаха Банго Васил или Василица, както наричат още своята Нова година. Много легенди се разказват за..
В това издание на рубриката „География на сетивата“ Диана Маринова ще ви отведе на дълго пътешествие в две серии към Виетнам, Мианмар и остров Борнео. Тя..
Ролята на слуховете в европейската историята са факт. Първите, които са достигнали до нас, датират още от времето на варварските нашествия на Балканите. Те..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg