Студената война е понятие, все още неизличено от паметта на мнозина, имали щастието (или по-скоро нещастието) да живеят във времето на нейното „най-горещо“ състояване. Термини като „вражеска пропаганда“, „идеологическа диверсия“, „родоотстъпник“, „предател на родината“, „идеологически враг“ за много хора са не мъгляви метафори от миналото, а – в една или друга степен – елементи от личностната им биография. За съжаление обаче късата човешка памет все по-настоятелно изпуска тези основополагащи понятия на някогашното социалистическо общество за сметка на една темпорална носталгия, на една историческа меланхолия, превръщаща онези години на противопоставяне на две системи в някакъв изгубен рай. Тъкмо тази е причината, която и налага, и предполага необходимостта това така удобно забравяно минало да не бъде отминавано с лека ръка, а колкото се може по-откровено, честно и разкрепостено да се говори за него. По този начин всъщност се говори в книгата „Делото „Двуличник“. Супершпионинът Иван-Асен Георгиев – американски агент или политическа жертва“, излязла из-под перото на Продан Проданов, бивш служител в агентурно-оперативния отдел на Пето управление на Държавна сигурност – УБО (Управление за безопасност и охрана). На базата на множество преровени и изровени документи, на личен опит и на отлично познаване на епохата и на действията на службите авторът изгражда една убедителна картина на „тихата война“ между двете системи, в която отделни съдби биват пречупени, смачкани, съкрушени. Тъкмо през тази призма се разглежда и делото срещу българския служител в Организацията на обединените нации Иван-Асен Георгиев, чието дело – превърнало се в показно в началото на 60-те години на миналия век, се оказва огледало, в което кристално се виждат практиките, методите и не особено добросъвестните средства, употребявани от тайните служби за осъществяване на намеренията и целите, които са си поставили, без много-много да се съобразяват с истината и правните норми. Тъкмо поради тази причина смятам, че разглеждането на този казус в „Премълчаната история“ ще извика не само обоснован интерес сред аудиторията, но и ще създаде предпоставки, за един по-глобален поглед върху онова време на жертвоприношение на отделната личност в името на светлото бъдеще. За тази цел за разговор по тази тема съм поканил господата Продан Проданов, автор на книгата за Иван-Асен Георгиев, Емил Янев – редактор на книгата, и Кин Стоянов – неин издател.
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg