Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на българското настояще

Или войната на безбожниците срещу божиите хорица

БНР Новини
Романът „Камбаната” от Недялко Славов (на снимката) спечели наградата „Хеликон” за нова българска художествена проза 2016.
Снимка: БГНЕС

Какво става с душите на българите днес?
Вече 25 години те живеят при много различни обществени условия, но в тях мъртвото безвремие на тоталитаризма се сроди с мъртвото вълнение на бездушието, безсърдечието, безбожието и бесовщината.  
Световното небе над Земята, в което лениво плава и България, ли е виновно за онова, което чернее в националния ни характер, или това са  строшените черни огледала на извратения капитализъм, наречен глобализъм?
СнимкаПовод за темата на поредното предаване с водещ Румен Леонидов е романът явление „Камбаната”, чиито автор е Недялко Славов. Според критиката „Камбаната” изми очите на цялото поколение поети и писатели, родени в десетилетието между 1950 г. и 1960 г.  Това не е просто поредният нашенски роман от съвременен автор, това е болезнен български стон срещу безначалното и безкрайно насилие на безбожниците срещу божиите хорица. И садистичното убийство на тяхната любов.
Нравственото, политическото и социалното в книгата вадят читателя от чорапите му - тук съвременното не е публицистика, лиричното не е постмодерна поетика, битката е не само българска, но и общочовешка, а с това и световна. Славов е постигал висини в дълбочината и дълбинен скок в извисеното, при това красиво и умно, и най-вече талантливо. Той е надминал себе си като поет и романист. Става дума за разтърсващ текст, драйф на душата, на съвестта и духа - Светата троица за всеки грешник, поискал опрощение.
С появата на „Камбаната” в литературата ни се появи нов герой, който не е обърнат към Соца или Възраждането, а към разграждането на нацията и държавността, към глобалния провал на подменената демократичност, към само/убийството на хрисимото християнство...
Освен Недялко Славов в разговора участва и писателят Деян Енев.

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България. Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове,..

публикувано на 27.09.24 в 13:15
Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново 1879 г.

Поборници и строители

Септември е месец на българската гордост – на 6-и извършваме Съединението, на 22-и обявяваме Независимостта. Зад всички тези знаменателни събития стоят обаче хората, извършили ги. И ако Денят на Независимостта е повече дипломатически совалки, то Съединението си е истинско народно въодушевление и вдъхновение, извикано от дейността на люде – били..

публикувано на 25.09.24 в 17:32
Проф. Владимир Пилософ

Модерни времена

Под това мото премина разговорът за красивите мигове на израстването и съзряването, но и за отговорността на младите хора. Гост бе проф. Владимир Пилософ: експерт по педиатрия, посветил кариерата и живота си на детското здраве. Той коментира най-наболелите проблеми в тази сфера: педиатричната грижа в България, отношението към ваксините, "завръщането"..

публикувано на 24.09.24 в 12:25

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана – какво и къде може да се види в последните дни на септември, разказва Любов Костова от фондацията. Науката отива на места, където не е била досега чрез поредица от уъркшопи и презентации. Днес и утре (24-25 септември) пътуващият фестивал ще бъде във Видин,..

публикувано на 24.09.24 в 11:11