Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съставът на служебния кабинет е добро решение

Иглика Горанова и Първан Симеонов
Снимка: архив
Съвсем естествено в днешното издание на „Нашият ден” подчинихме седмичния си обзор на темата за състава на новия служебен кабинет. И двамата ни коментатори - журналистът Иглика Горанова и политологът Първан Симеонов му дадоха положителна оценка и заключиха, че Румен Радев се е справил добре с първата си задача.

Г-жа Горанова допълни, че въпреки очакванията на доста хора, в списъка на служебните министри да влязат предимно лица от средите на левицата, президентът все пак е успял да подходи балансирано и да създаде експертен кабинет.
Първан Симеонов акцентира върху факта, че политическият бекграунд на служебния премиер ще свали част от отговорността за правителството от плещите на Румен Радев, но заедно с това би могъл да му донесе и известни негативи. Политологът допълни, че в състава на новия кабинет има няколко знакови назначения (например на министрите на външните работи и на отбраната, както и на новия ръководител на финансовото ведомство), които могат да бъдат прочетени и като доста амбициозни заявки за правене на същинска политика.
С какви задачи ще се заеме правителството на проф. Огнян Герджиков от понеделник? Какво да очакваме от неговия мандат? И как основните политически сили се впускат в предизборната надпревара? - чуйте отговорите на гостите от сутринта и сами подредете пъзела, съставен от наследството на Бойко Борисов, амбициите на Корнелия Нинова, балансьорските тактики на Обединените патриоти, политическата тежест на ДПС и поредния епизод от разцепления в средите на реформаторите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36

Поглед отвъд личното: Интерпретиране на сънища за социален смисъл

В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..

обновено на 20.12.24 в 10:34