Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Стефанов: Британският парламент ще подкрепи задействането на чл. 50 от Лисабонския договор

Свръхамбицията на Великобритания обаче може да се окаже причина за доста бъдещи проблеми на Острова

Снимка: личен архив

Вчера и днес британските депутати разглеждат проектозакона за стартиране на процедурата по напускане на ЕС, внесен от правителството на страната. Как ще гласуват те и ще получи ли кабинетът на Тереза Мей зелена светлина за BREXIT? Потърсихме за коментар политолога Любомир Стефанов.
Той определи дебатите в зала като динамични, живи, но и предсказуеми. Според него е ясно, че основният двигател на подкрепата към премиера са депутатите от Консервативната партия, а гласуването по-късно през деня ще покаже разцепление в средите на Лейбъристите. Финалната сметка обаче ще бъде в полза на поддръжниците на задействането на чл. 50-ти от Лисабонския договор като това тяхно решение ще даде началото на поредица от драматични моменти за Тереза Мей. Любомир Стефанов прогнозира, че една от първите последици за Великобритания ще бъде насрочването на нов референдум в Шотландия за излизане от Обединеното кралство, а втората ще бъде свързана с отслабените позиции на Лондон при предстоящите преговори с Брюксел.
Какви са шансовете на Шотландия да остане в Общността? Защо испанците не са доволни от това развитие на пробелема? Какво в поведението на Великобритания ядоса белгийския крал? И коя мисъл на баронеса Тачър обобщава най-добре британската дилема? Повече чуйте от разговора в звуковия файл с Любомир Стефанов от сутринта.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36

Поглед отвъд личното: Интерпретиране на сънища за социален смисъл

В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..

обновено на 20.12.24 в 10:34