Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България с рекорд без еврокомисар

БНР Новини

Постигането на рекорд за най-продължително време без еврокомисар може да бъде поредната „титла“ за България. Отчитайки, че става дума за Европейския съюз, а не за книгата на рекордите „Гинес,“ се открояват и съществените разлики по отношение на преимуществата и последствията от подобно постижение. Дали въпросът е вътрешнополитически и доколко се налага с него да бъдат занимавани средностатистическите европейски и български граждани – отговорът поражда спорове. Но в никакъв случай не разгаря страсти на фона на плавно течащата работна атмосфера и спокойствието на европейския управленски модел.
Важно ли е България да бърза с номинирането на еврокомисар и какъв е крайният срок? Трябва ли служебното правителство да направи номинацията и къде се крие подводното течение в плаването, което отказва управляващите от действия? Какъв портфейл може да очаква новият еврокомисар и губи ли страната ни от липсата му в продължение на рекорден период от време? Защо от Европейската комисия настояват българският еврокомисар да бъде жена? Отговор на тези и други въпроси от доктора по политология Линка Тонева-Методиева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24