Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дните на Виена в София радват софиянци с безплатно пътуване с ретро трамвай от 1937 г.

БНР Новини
Снимка: Тони Тончев

Всеки ден в 12 часа от депо „Банишора“ потегля софийският „виенски” трамвай. Докато трае обиколката на центъра на София, пътниците се запознават с интересни факти за Виена и за връзките между двете столици. В трамвая звучи музика от Новогодишния концерт на Виенската филхармония от 1 януари 2017 г. и така софиянци и гостите на София се пренасят във вълшебния свят на забележителностите на австрийската столица и на виенския валс, с което се отбелязва и 150-годишнината от премиерата на сцена на най-известния валс в света: „На хубавия син Дунав“ на Йохан Щраус-син.

През XIX и в началото на XX век Виена е проводник на европейското политическо и културно влияние на Балканите и в България. Още преди Възраждането във Виена се установяват български търговски колонии, а будни и по-заможни българи получават образованието си там. В онези години връзката е повече търговска и се осъществява по река Дунав. След Освобождението София е повлияна най-силно от „виенския“ стил в бита и културата – от облеклото до архитектурата и декорациите на сградите. Градът започва усилено да се застроява, прокарват се пътища, мостове, изграждат се жп гари, трамвайни линии. Бурното развитие на града привлича множество австрийски архитекти, инженери и декоратори. Те се установяват за дълъг период в София и проектират и осъществяват едни от най-красивите сгради – така че днес центърът на града очевидно има „виенско излъчване“. Сред най-известните сгради, построени от австрийски архитекти, са Народният театър, Военният клуб, Държавната печатница – сега Квадрат 500 и Синагогата.

Ретротрамваят се движи до 14 февруари включително като потегля в 12 часа, а цялата обиколка продължава два часа. Пътниците се возят безплатно, но получават символичен билет за спомен.
Маршрутът на трамвая е: депо „Банишора” – Централна гара – бул. „Кн. Мария Луиза” – ул. „Алабин” – ул. „Граф Игнатиев” – пл. „Журналист” – ул. „Граф Игнатиев” – пл. „Възраждане” – бул. „Христо Ботев“ – Петте кьошета – НДК – бул. „Витоша“ – кв. „Иван Вазов” – НДК – Петте кьошета – пл. „Възраждане” – бул. „Христо Ботев” – Централна гара – депо „Банишора”.



Останалите събития в рамките на дните на Виена в София са:
• 11 февруари, събота – традиционен Виенски бал – само с покани;
• 12 февруари, неделя, 15 часа – инсталация на сърце „Виена обича София“ с типични виенски вафли в МОЛ „Сердика център“ и награждаване на победителите от конкурса за детска рисунка на виенска тема;
• 13 февруари, понеделник – културна конференция на тема „Мениджмънт на музеи“ и „Опазване на древни разкопки в градския център“ – участват експерти от Виена и София;
• 14 февруари, вторник – експертен форум „Градове на бъдещето: Виена и София“ на тема „Екология: Зелена система“ и „Градска мобилност“ – за експерти от двете столици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25

"Оръжията и човекът" според Джон Малкович

Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..

публикувано на 04.11.24 в 17:08
Капка Касабова и Радослав Чичев

Не сме плакали достатъчно като нация

Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..

публикувано на 04.11.24 в 16:32

От романа "Картината. Убийство по Ботичели" до порталите на художника Андрей Янев

В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..

публикувано на 04.11.24 в 13:15

"Приказка за стълбата" от Христо Смирненски – изпълнява актьорът Иван Димов

Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..

публикувано на 04.11.24 в 12:59