Всеки ден в 12 часа от депо „Банишора“ потегля софийският „виенски” трамвай. Докато трае обиколката на центъра на София, пътниците се запознават с интересни факти за Виена и за връзките между двете столици. В трамвая звучи музика от Новогодишния концерт на Виенската филхармония от 1 януари 2017 г. и така софиянци и гостите на София се пренасят във вълшебния свят на забележителностите на австрийската столица и на виенския валс, с което се отбелязва и 150-годишнината от премиерата на сцена на най-известния валс в света: „На хубавия син Дунав“ на Йохан Щраус-син.
През XIX и в началото на XX век Виена е проводник на европейското политическо и културно влияние на Балканите и в България. Още преди Възраждането във Виена се установяват български търговски колонии, а будни и по-заможни българи получават образованието си там. В онези години връзката е повече търговска и се осъществява по река Дунав. След Освобождението София е повлияна най-силно от „виенския“ стил в бита и културата – от облеклото до архитектурата и декорациите на сградите. Градът започва усилено да се застроява, прокарват се пътища, мостове, изграждат се жп гари, трамвайни линии. Бурното развитие на града привлича множество австрийски архитекти, инженери и декоратори. Те се установяват за дълъг период в София и проектират и осъществяват едни от най-красивите сгради – така че днес центърът на града очевидно има „виенско излъчване“. Сред най-известните сгради, построени от австрийски архитекти, са Народният театър, Военният клуб, Държавната печатница – сега Квадрат 500 и Синагогата.
Ретротрамваят се движи до 14 февруари включително като потегля в 12 часа, а цялата обиколка продължава два часа. Пътниците се возят безплатно, но получават символичен билет за спомен.
Маршрутът на трамвая е: депо „Банишора” – Централна гара – бул. „Кн. Мария Луиза” – ул. „Алабин” – ул. „Граф Игнатиев” – пл. „Журналист” – ул. „Граф Игнатиев” – пл. „Възраждане” – бул. „Христо Ботев“ – Петте кьошета – НДК – бул. „Витоша“ – кв. „Иван Вазов” – НДК – Петте кьошета – пл. „Възраждане” – бул. „Христо Ботев” – Централна гара – депо „Банишора”.
Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира без да има рамката на оценката, на..
На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg