Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световната банка препоръча по-висока такса "Задължение към обществото", формираща крайната цена на тока

Предлага се поскъпване на таксата с около 5% за повечето потребители, а за битовите – с около 2%

| обновено на 17.02.17 в 12:18
Снимка: БГНЕС

Световната банка препоръчва таксата "Задължение към обществото", която е част от крайната цена на тока, да бъде увеличавана през следващите няколко години. Това е записано в доклад на банката, който набелязва мерки за стабилизиране на българската енергетика. Документът, който е публикуван за обществено обсъждане, предлага поскъпване на таксата с около 5% за повечето потребители, а за битовите, които ще останат на регулирания пазар, с около 2%.

Повечето българи се отопляват с ток, като средно 14 на сто от общите разходи на домакинствата са за покриване на сметките за електроенергия. Най-бедните семейства обаче отделят доста повече от бюджета си за енергия в сравнение с тези, които имат добри доходи. Според доклада на Световната банка като енергийно уязвими се определят тези домакинства, които харчат над 10% от доходите си за ток. За да бъдат защитени тези потребители от увеличението на цените, се предлага да бъдат въведени мерки, чрез които електроенергията да стане достъпна за хората с ниски доходи. Едно от тези предложения е да бъде въведена "социална тарифа". Тя трябва да покрие до 70 на сто от компонента "електроенергия" в крайната цена за уязвимите домакинства с потребление под 100-150 киловатчаса на месец. От тази мярка ще могат да се възползват хора над 70-годишна възраст, които живеят сами и са с доход под линията на бедността, лица с над 90 на сто нетрудоспособност, които се нуждаят от чужда помощ, без значение какви са доходите им, както и семейства, които гледат деца с увреждания и семейства, получаващи в момента целева помощ за отопление.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.