Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки“: Антония Бембо

Италианската певица и композиторка Антония Падоани Бембо е родена около 1640 година във Венеция в семейството на доктор Джакомо Падоани и Диана Парески. Историята мълчи относно подробности в нейния личен и творчески живот. През 1659 година се омъжва за венецианския благородник Лоренцо Бембо, но бракът им не е успешен и още преди 1676 година Антония се премества в Париж. Там пее в двора на краля-слънце  Луи ХІV. С негово съдействие получава пенсия и подслон в малко религиозно общество „Дамите на Сен Шомон“.
Шест тома от ръкописите на италианско-френската композиторка оцеляват и днес се съхраняват в Националната библиотека на Франция под заглавието Produzioni armoniche, повечето от творбите са посветени на Луи ХІV.
Антония Бембо е съвременничка на френската композиторка и клавесинистка Елизабет-Клод Жаке дьо ла Гер и заедно с нея е покровителствана от френския двор. За кралската сватба тя пише операта „Влюбеният Херкулес“ по либрето на Франческо Бути. Подобно на сънародничката си Барбара Строци е ученичка на прочутия Франческо Кавали от 1654 г. Това й дава широки творчески възможности и Антония успява да пише музика във всички важни за времето си жанрове като опери, светски и духовни кантати, малки и големи мотети. И разбира се, лесно можем да открием в стила й прекрасна амалгама от италиански и френски похвати и направления в изкуството. Например италианската виртуозност съчетана с френските танцови форми. Повечето от творбите й са за сопранов глас, какъвто е самата тя и акомпанимент на басо континуо.

четвъртък, 30 март, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яман Хюсмен (вляво) и Васил Велев - председател на УС на АИКБ

Еврика! Успешни българи: Яман Хюсмен

Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Проф. Климент Найденов: Климатичните промени променят и вкусовете на хората

В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е активен член на Explorers Club Bulgaria - първата по рода си неправителствена организация у нас, посветена на напредъка в научните изследвания и..

публикувано на 10.02.25 в 16:15

В България се срещат 22 вида птици, заплашени от изчезване

Тази година се проведе 49-ото преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България (от 16 до 19 януари). В рамките на 4 дни, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), Зелени Балкани, Регионалните инспекции по околна среда и водите (РИОСВ), Българската..

публикувано на 10.02.25 в 15:50

Анатомия на страха: Епизод 2 – влияние и подходи за овладяване на страха

В този втори епизод от поредицата говорим за това как страховете влияят на различни аспекти от живота ни и за някои от предпоставките, отключващи хроничен стрес. Научаваме и какви са основните принципи на логотерапията, наричана още "Третата Виенска школа по психотерапия". Нейн създател е Виктор Франкъл, преминал през четири концентрационни..

публикувано на 10.02.25 в 14:10

Новият китайски модел изкуствен интелект стимулира науката

B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи  ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви  нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в  Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..

публикувано на 09.02.25 в 11:15