Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам, 1 април: Отхвърляне

Писателят Джонатан Лител.
Снимка: en.wikipedia.org
Може и да сте си помислили, че в Деня на шегата нашата Дума на деня е… шега. Но не. Започваме не на шега. Не на шега на 1 април 1924 Адолф Хитлер получава присъда от 5 години затвор за участието си в бирения пуч. Бъдещият диктатор търка наровете едва 9 месеца - период достатъчен, за да роди символ-веруюто си „Моята борба”. Защо ли първоаприлски се занимаваме с великолепно осменият от Чарли Чаплин фюрер?

Първо: днешна Европа подозрително напомня себе си отпреди век и второ ще разкажем историята на един писател, чийто „материал” е именно фашизмът. Една история за приемане и отхвърляне. Думата на деня е Отхвърляне. А писателят - Джонатан Лител.

Доц. д-р Красимира Александрова, директор на Националната библиотека, е гост в предаването. В шеговитата част на разговора осигуряваме книжен материал на позакъсалите топлофикации, в сериозната говорим за трагичното състояние на хранилищата и за новата система за „лечение” на книги „Аноксия”.

В Бележки върху календара гастролират канцлерът Бисмарк, създателят на един от най-първоаприлските образи в изкуството - Сирано дьо Бержерак, Едмон Ростан, великолепният майстор на перото Милан Кундера и легендарната Хелена Рубинщайн. И разнообразие от музика: от легендарното парче „Перфидия” до „Мюз”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

"Майстора през нашите очи" – рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев"..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53