За едно от най-трудните произведения в класическия клавирен репертоар проф. Моллова има много специални спомени - как преди да замине на конкурса "Кралица Елизабет" в Брюксел през 1960 г. го е научила буквално за една седмица и го изпълнила с оркестър на осмия ден. Твърде смело и съвсем в неин стил, бихме казали сега. А тогава преподавателката й проф. Панка Пелишек от притеснение дори не посмяла да влезе в залата, за да слуша. Колкото до диригента Васил Стефанов - той научил за всичко това чак след години и заявил на пианистката: Добре, че ми го казваш сега, защото изобщо нямаше да изляза да дирижирам, ако знаех!
Проф. Милена Моллова отново показа силно пианистично присъствие и собствена интерпретация, а това със сигурност е вдъхновение за нейните многобройни студенти в Нов български университет, където започна дългосрочен проект - курс по клавирна интерпретация и камерна музика. Той е за пианисти, които искат да свирят на концерт, да свирят добре, да се готвят. Те са готови със свой репертоар и ние само правим нещата по-ярки, по-стилни, по-сигурни, пояснява идеята видната наша преподавателка.
Още за концерта на Бетовен и курса в НБУ чуйте в интервюто с проф. Милена Моллова в звуковия файл.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg