Предаване, което ви среща с поредния интересен събеседник – Володя Сорокин.
Младите слушатели може би не са чували името му, защото той по едно време изчезна от България, но името му нашумя много преди години, когато започна да осъществява забележителните си пътешествия с велосипед. И аз очаквах разказите на този приключенец с нетърпение.
Володя Сорокин, както подсказва и името му, е руснак. Роден е в Самара, а има и българско гражданство. Завършил е аерокосмическия университет в родния си град и института по кинематография (със специалност режисура) в Москва. Женен е за българка и има дъщеря.
От 1980 година живее в София и десет години работи като режисьор в Българската национална телевизия. Познаваме се от това време. След големите съкращения в БНТ – от 1994 година той се превърна в професионален пътешественик и с велосипед тръгна да обикаля няколко континента и се превърна в гражданин на света.
Ако не чуете неговите разкази ще загубите много, защото той е стигнал с велосипед до Австралия само с един долар (както е озаглавил и първата си книга), преживял е драматични моменти в Африка и е осъществил две забележителни пътешествия в Съединените американски щати.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg