На 15 април под палката на Даниеле Рустиони в „Метрополитън опера“ в Ню Йорк прозвуча спектакълът на „Аида“ – най-популярната оперна драма на Джузепе Верди за забранената любов в древен Египет. Нашето сопрано Красимира Стоянова пее в главната роля на поробената етиопска принцеса Аида, неин партньор е тенорът Рикардо Маси като египетския военачалник Радамес. Звездният състав се попълва с Виолета Урмана като дъщерята на фараона Амнерис и Джордж Гагнидзе като Амонасро, царят на Етиопия, диригент е маестро Даниеле Рустиони.
Премиерата на „Аида“ е на 24 декември 1871 г., Верди я пише специално за новооткрития оперен театър в Кайро. Затова и не е учудващо, че сюжетът е нетипичен и екзотичен за италианския майстор. Историята е замислена от френския египтолог Огюст Мариет, но Верди не иска да пише гранд опера в парижки стил и затова избира за свой либретист Антонио Гисланцони. Със сигурност обаче остават някои характерни белези за френската гранд опера – балетни номера, възможности за визуален спектакъл, огромни „музикални сили“ и оркестрова звучност. Партитурата на Верди е разкошен образец за екзотика и романтизъм. И, разбира се, композиторът съвсем не иска пресъздаване на автентичния звук на древен Египет и неговата музика, а по-скоро търси да предизвика подобно усещане с всички средства на музикалния език.
Действащи лица:
• Аида, етиопска принцеса, робиня (сопрано) – Красимира Стоянова
• Фараонът на Египет (бас) – Соломън Хауард
• Амнерис, негова дъщеря (мецосопрано) – Виолета Урмана
• Радамес, египетски военачалник (тенор) – Рикардо Маси
• Амонасро, цар на Етиопия (баритон) – Джордж Гагнидзе
• Рамфис, върховен жрец (бас) – Джеймс Морис
Хорът и оркестърът на Метрополитън опера
Диригент – Даниеле Рустиони
Съдържание на операта „Аида“
събота, 22 април, от 20 часа
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..
Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg