През последните няколко сезона съставът има изключително активен концертен живот, включващ и турнета в държави като Австрия, Полша, Япония, Финландия. За първи път днес концертът е в зала "България". Диригент ще бъде Иван Кожухаров. Биографията му "крие" специализация (след завършването на Държавната музикална академия в София) в консерваторията "Николай Римски-Корсаков", където учи при Арвид и Марис Янсонс; бил е полуфиналист на конкурса "Херберт фон Караян" в Берлин, носител е на Голямата награда на името на Бела Барток от Третия международен конкурс за диригенти на Унгарската телевизия в Будапеща. Същата година участва във филма, посветен на 100-годишния юбилей на Бела Барток, копродукция на Унгария, САЩ и Канада. Гастролирал е в почти цяла Европа, както и в Египет и Куба.
Програмата включва Нощна серенада (Serenatta noturna) в ре мажор и Концерта за две пиана и оркестър в ми-бемол мажор от Моцарт, както и Серенадата за струнен оркестър опус 48 от Пьотр Илич Чайковски. Солистки в концерта ще бъдат две Милени - професор Милена Моллова, която съвсем скоро беше солист на радиооркестъра, а през миналия сезон гостува по повод своя юбилей в програмата на Софийската филхармония и Милена Лазарова. Тя е завършила Националната музикална академия в София в класа на проф. Милена Моллова, близо 20 години живее и преподава в Италия, а от 2008 до 2015 е гост професор в Университета по изкуствата „Чу Гйе” в Сеул.. Има рецитали, камерни концерти и концерти с оркестър в много градове в България, Италия, в Норвегия, Германия, САЩ , Сингапур и Южна Корея. Като дуо двете свирят заедно от 1993.
Чуйте повече в интервюто на Лили Големинова с двете пианистки - за репертоара, през който са минали, за грандиозните фуги-интеграл на Стефан Драгостинов, които са записвали, за щастието да се работи с диригент като Иван Кожухаров. Милена Моллова си спомня за първия запис на този ("написан в нетипичната за Моцарт и неудобна за пианистите тоналност ми-бемол мажор") концерт за БНТ с Николай Евров. Самата Милена Моллова има Пета награда от Първия конкурс "Чайковски". лауреат е на редица други престижни конкурси като този на немската телевизия ARD, конкурса "Бетовен". Дългогодишен професор в Музикалната академия в София, дългогодишен ръководител на Музикалния департамент на Нов български университет, тя продължава активно да концертира, пътува и преподава.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg