Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам, 6 май: Георги

БНР Новини
Свети великомъченик Георги Победоносец

Георги, естествено, е нашата Дума на деня. Името идва от малко известния епитет Георгос на гръмовержеца Зевс, с който той бива почитан в Атина като покровител на земеделието. А свети великомъченик Георги Победоносец, както знаем, е римски трибун с гръцки произход, служил в гвардията на император Диоклециан и осъден на смърт заради християнската си вяра. Гергьовден бележи началото на лятната половина на стопанската година, завършваща на Димитровден. В народния календар времето на плодородието е така да се каже „заключено“ между дните на двамата светци-конници. А великомъченикът покровител на Англия, България, Грузия, Гърция, Етиопия, Канада, Каталония, Литва, Португалия, Сърбия и Черна гора олицетворява двойнствената природа на всичко. Като създател (земеделец) и разрушител (войн). Георгиевците в културната история са хиляди – от изключителният ни поет Георги Рупчев до родения днес актьор Джордж Клуни и от  художника кубист Жорж Брак до дизайнера Джорджо Армани.
Гост в предаването е Христо Николов, който гордо говори за себе си като за „български гражданин от ромски произход“. С него разговаряме за обичаи и обединяващия характер на празника.
Бележките върху календара са посветени на Фройд, иконата на нямото кино Рудолф Валентино, Кралицата на плетивата Соня Рикиел и бунтаря Орсън Уелс.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36