Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Метрополитън” празнува юбилей

БНР Новини
Метрополитън опера, Ню Йорк.
Снимка: metopera.org

В страниците си за култура от 9 май ежедневникът „Залцбургски новини” отделя място за 50-ия юбилей на Нюйоркската опера „Метрополитън”. Събитието е отпразнувано с необичаен, сензационен петчасов класически концерт-парад на звездите в Нюйоркския Линкълн-център. В галавечерта са излезли 40 певци на сцената, между тях Пласидо Доминго и американската оперна певица Рене Флеминг. В емоционална кулминационна точка на концерта се е превърнала появата на един неочакван гост - руския баритон Дмитрий Хворостовский, който в края на миналата година се отдръпна от концертния живот поради диагноза тумор на мозъка. Оперният певец е изглеждал отслабнал, но така страстно е изпял една ария из Вердиевия „Риголето”, че публиката е станала на крака. В галапрограмата са били включени и млади, изгряващи таланти, а дългогодишният музикален директор на операта Джеймс Ливайн е дирижирал последната част на концерта, в която Доминго и Флеминг са изпяли ария из „Таис” на Жул Масне. Линкълн-центърът в сърцето на Манхатън приютява много известни институции. Тук се намират Нюйоркският „Сити балет”, Нюйоркската филхармония и висшето училище за музика и театрално изкуство „Джулиард Скуул”. Това, което музикалният театър „Метрополитън” е могъл да предложи на оперния свят в първия си сезон от 1966/67 година, е издадено в уникална поредица от 22 компактдиска. Десет цялостни оперни продукции в чисти радиозаписи „на живо” от „Антоний и Клеопатра” на Самюел Барбър до Вердиевия „Риголето” показват несравнимата плътност и дълбочина, от които операта тогава е могла да черпи сили. В тази съкровищница се открояват имената на Леонтин Прайс, Биргит Нилсон („Турандот”), Джон Съдерланд, Рената Ското („Мадам Бътерфлай”), Рената Тебалди, Монсерат Кабайе (в ролята на Дездемона), Грейс Бъмбри (в ролята на Аида), Мирела Френи, Анна Мофо, Карло Бергонци (в ролята на Радамес), Ричард Тъкър, Франко Корели, Джон Викерс (ненадминат в ролята на Бритъновия Питер Граймс) и много други. Младият Зубин Мета представя италианската и немската диригентски школи в най-добра светлина. Един бонус - компактдиск съдържа откъси от други девет оперни продукции.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15