Иновациите, като двигател на напредъка, неизменно водят към подобрение на живота в обществото и стимулират икономиката на държавите. В противоположност, деновациите, тези технологични маловъведения, имат потенциал да влошат състоянието на обществото и да създадат застой в икономическото развитие. Разговорът с Леона Асланова, един от организаторите на предстоящата 11-а Академия за иновации в ефира на "Нашият ден", разкрива значението на иновациите за обществото и икономиката, както и предизвикателствата пред тях.
Събитието "Академия за иновации" се явява като важен форум за насърчаване на предприемаческите умения сред студентите и подкрепа на техните бизнес идеи. През 2024 година, това партньорство се разширява с участието на 16 български университета и 7 бизнес организации, които съфинансират организацията и провеждането на събитието.
Асланова споделя, че основната цел на "Академията за иновации" е да се превърне в център за споделено знание между университетите в страната, вземайки за пример иновационните центрове на университетите от бръшляновата лига. Събитието, което започва през 2014 година с университет в София, прерасна в национален проект, подкрепян от широк кръг от университети и партньори.
В интервюто си Асланова пояснява същността на иновациите като нещо, което променя облика на икономиката и обществото. Тя подчертава разликата между иновация и изобретение, като иновацията се отличава с реализация на пазара и масово приложение, докато изобретението може да остане само концепция. Примерите, които Асланова дава, отразяват как иновациите, като пералнята, кафе машината и други, променят ежедневието ни.
От друга страна, деновациите представляват технологични подобрения, които не непременно водят до подобрение на живота или икономиката. Въпреки че цифровизацията и новите технологии ускоряват процесите, те също така могат да донесат вреди и замърсявания на околната среда. Асланова предупреждава за необходимостта от внимателно балансиране на иновациите и технологичните напредъци, за да се гарантира, че те служат на обществото.
В заключение Асланова призовава за по-голямо доверие в обществото и консолидиране около общи цели за цялата държава. Само по този начин нововъведенията могат да бъдат по-лесно приети и да имат реален положителен ефект върху обществото. Необходимо е да се докажат ползите от иновациите и да се направи видимост на техните ползи в ежедневието на хората. В противен случай рискуваме да бъдем затънали в застоя и регреса, вместо да се движим напред към по-добро бъдеще чрез иновациите.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg