Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам, 27 май: Празник

След серията празници – от Коледа до 24 май, е време да се замислим умее ли да се весели българинът? Основните проблеми около празнуването са два. Чудесно проблеснаха на 24 май, когато цялата празничност бе пометена от футболните агитки в центъра на София. Първо – какво схващаме като повод за веселие? И второ – как се веселим? Щом като правенето на празник е изкуство, фина работа?  Изглежда, че сънародникът ни е закъсал и по двете линии. Нито празнуваме, защото знаем защо, нито веселбата ни е веселба. Думата на деня е празник, а ние разглеждаме две произведения, посветени на веселенето. Първото е по линията на това какво усещаме като празник и то е „Безкраен празник” на Хемингуей. А второто – емблематично за това как се прави празник, пък е филмът „Голямото плюскане” на Марко Ферери с великолепните Марчело Мастрояни, Филип Ноаре, Мишел Пиколи и Уго Тоняци. Завършваме темата с едно… кулинарно веселие.
Светла Димитрова от „Първите седем“ и Христо Христов от „Айхелп“ гостуват в студиото по повод Деня на детето – 1 юни, и предстоящите празнични събития Разговаряме и за съвместната им работа по проект за спешна взаимопомощ.
• Бележки върху календара: основаването на Санкт Петербург и откриването на „Крайслер билдинг“. Думи за Луи Фердинан Селин, Дашиъл Хамет и Джузепе Торнаторе. Завършваме с 1090 години от смъртта на владетелят – причина за Златния век на българската култура. Симеон Велики.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28