Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам, 10 юни: Джиан

БНР Новини
Филип Джиан
Снимка: ЕПА/БГНЕС

През 80-те един писател успя сам да извърши въстание във френската литература. На бюрото му стои харпун, който е намерил на Мартас Вайнярд. За въпросния предмет Филип Джиан изключително сериозно твърди, че е онзи дето бил забит в гърба на Моби Дик... Бюрото на Джиан от своя страна е далеч от „Лозето на Марта” – малкият остров в Атлантически океан срещу Бостън. Бюрото вече е закотвено в Париж, в просторен светъл и уютен апартамент, собственост на... Ватикана. Така де, ако в литературата и музиката експериментът още е на почит, то в личния му живот нещата вече са улегнали. Женен е от 40 години и има три деца.
Думата на деня е Джиан.
Продължаваме разговора с поета Иван Христов за предстоящото 12 издание на фестивала „София: Поетики“ като представяме селекцията на българските автори.
В „Бележките върху календара“ гастролират художникът Андре Дерен, носителят на Нобел да литература Сол Белоу, легендарната Джуди Гарланд и сексапилната Лиз Хърли. А също и „вещиците“ от Салем, Масачузетс в изкуството: филмът на Рьоне Клер „Ожених се за вещица“, пиесата „Салемските вещици“ от Артър Милър и операта на Робърт Уорд по нея.
Музиката е от рожденика Жуау Жилберту, „Мюз“, „Паник ет дъ Диско“ и Крейг Армстронг.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44