Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози разкриват нови парчета от историческия пъзел на Созопол

4
Разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол
Снимка: БНР

Археологическите открития ни свързват с изгубените светове на нашите предци. За вълненията на един археолог в търсене на неизвестното, както и за находките и ценните артефакти при спасителните археологически разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол – разговор с д-р Явор Иванов, научен ръководител на разкопките.

Спасителните археологически проучвания на мястото, предназначено за новата Созополска автогара, са започнали още през март месец, разказва д-р Иванов. Археолозите за открили еднокорабна църква с притвор, датираща около XII-XIII в. и заобиколена от некропол. Погребенията в некропола са на три нива, като впечатление прави наличието на много детски останки. На мястото е практикуван обредът на препогребването, когато в един семеен гроб се прибавят новите починали, затова археолозите се натъкват на 6-7 скелета един върху друг. Има и погребани на кръст, което е препратка към християнската символика. В дълбочината на некропола разкопките достигат до артефакти от Късната античност и ранната Византия. Интересна практика е преизползването на каменни блокове от предходни светски сгради за изграждането на погребални структури и покрития.  

Обектът е многопластов и неслучайно Созопол е архитектурен и исторически резерват, изтъква д-р Иванов. Находките в местността реконструират миналото парче по парче и обогатяват представата за средновековното и античното минало на Созопол. Разкопките на обект "Автогара" биха били чудесна врата към Стария град, смята д-р Иванов. За целта археологическите проучвания трябва да приключат, а откритията трябва да бъдат документирани и експонирани в хармония с проекта за автогара.

"Пожелавам си архитектурни детайли, останки в дълбочина, по-интересни римски гробници с архитектурни детайли", казва в края на разговора археологът.

Още за обекта и артефактите в него – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44