Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози разкриват нови парчета от историческия пъзел на Созопол

4
Разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол
Снимка: БНР

Археологическите открития ни свързват с изгубените светове на нашите предци. За вълненията на един археолог в търсене на неизвестното, както и за находките и ценните артефакти при спасителните археологически разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол – разговор с д-р Явор Иванов, научен ръководител на разкопките.

Спасителните археологически проучвания на мястото, предназначено за новата Созополска автогара, са започнали още през март месец, разказва д-р Иванов. Археолозите за открили еднокорабна църква с притвор, датираща около XII-XIII в. и заобиколена от некропол. Погребенията в некропола са на три нива, като впечатление прави наличието на много детски останки. На мястото е практикуван обредът на препогребването, когато в един семеен гроб се прибавят новите починали, затова археолозите се натъкват на 6-7 скелета един върху друг. Има и погребани на кръст, което е препратка към християнската символика. В дълбочината на некропола разкопките достигат до артефакти от Късната античност и ранната Византия. Интересна практика е преизползването на каменни блокове от предходни светски сгради за изграждането на погребални структури и покрития.  

Обектът е многопластов и неслучайно Созопол е архитектурен и исторически резерват, изтъква д-р Иванов. Находките в местността реконструират миналото парче по парче и обогатяват представата за средновековното и античното минало на Созопол. Разкопките на обект "Автогара" биха били чудесна врата към Стария град, смята д-р Иванов. За целта археологическите проучвания трябва да приключат, а откритията трябва да бъдат документирани и експонирани в хармония с проекта за автогара.

"Пожелавам си архитектурни детайли, останки в дълбочина, по-интересни римски гробници с архитектурни детайли", казва в края на разговора археологът.

Още за обекта и артефактите в него – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05