Земеделските министри от ЕС не постигнаха споразумение по нови законодателни мерки за производството на биологични селскостопански продукти. То следва практики, предназначени да сведат до минимум човешкото въздействие върху околната среда. Мерките включват по-строги правила за контрол, търговския режим, практиките на хуманно отношение към животните и неразрешените вещества.
Не всички правителства обаче са съгласни с текста. България бе сред държавите, изразили резерви към реформата на биоземеделието, стана ясно от изказването на министър Румен Порожанов.
Поддържаме изразяваната до момента позиция за недопускане на неразрешените вещества в биологичните продукти, независимо от причините и нивата на замърсяване. Трудно бихме подкрепили въвеждането на прагове, на лимити на неразрешените вещества. Предлаганите промени в системата на контрол и сертификация са също неприемливи за нас. Според нас, най-важният фактор, който стимулира потреблението и нарастването на производството и дистрибуцията на биохрани е именно доверието на потребителите, каза българският министър.
На днешната среща на министрите в Люксембург бе решено да бъдат организирани нови преговори до края на месеца. Комисарят по земеделието Фил Хоган обеща службите му да съдействат за написването на компромисен вариант на текста.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg