• Малко известното парче „Джулия“ на „Юритмикс“, част от саундтрака към филма „1984“ по едноименния роман на Джордж Оруел ни отвежда към Думата на деня. Тя е Джулия, а може и да е Хулия, Жюли или пък – Юлия? Коя все пак е тя? Героинята на Оруел? Или тази от „Двамата веронци“ на Шекспир? Или другата – от поемата „Дон Жуан“ на Байрон? След кратка история, озаглавена „Балкан в Кан или в родината на калвадоса“ се пренасяме на 24 юни 1941 г., когато в Сливен се ражда момиченцето по-късно превърнало се в световноизвестен учен-хуманитар: Юлия Кръстева.
• Гост в студиото е поетът Петър Чухов, поводът – новата му книга „АДdicted“. Припомняме и едноименния проект от 2009 година. Сред събитията от деня: откриването на акведукта „Аква Траяна“ (109) или за един добре изкъпан Рим; създаването на първата Велика масонска ложа в Лондон – за творците и масонството; първият дамски „чек за един милион долара“, получен от кинолегендата Мери Пикфорд.
• Сред рождениците в „Бележки върху календара“ е любимецът ни Виторио Стораро, оператор на филми като „Апокалипсис сега“ и „Последният император“.
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg