Творческата му биография е респектираща. Изкуството му е забележително. Излъчването с черти на прабългарин е невероятно. Това е скулпторът Емил Попов. В галерия „Ракурси“ сега показва най-новите си творби, обединени от заглавието „Вълчицата“. Залата е изпълнена с експресивни образи на човешки същества и на животни, които носят свободата на живата среда, които връщат и към спомени от детството и в защита на невинните, и са Очакване и Идолни фигури. Палета и деца, заедно в една природна амалгама, която може да създаде и осмисли само Емил Попов.
В центъра на експозицията ни посреща именно тази Вълчица, от керамика, създателка на Рим и наоколо нейните деца – Ромул и Рем, които носят не само исторически препратки, но се вписват в нашето усещане за земя, енергия, волност на движението. С негови творби са населени галерии, паркове, художествени пространства от Индия до село Илинденци, от Япония до пернишкото село Дрен, от Корея до столичния парк „Оборище“. Гледахме наскоро филм за белгийския колекционер Уго Вутен, как с кран „полагаха“ огромния бронзов кон на Емил Попов в скулптурния парк на Уго Вутен. Вечно гладен за работа, той изобразява „изчезващите“ хора. От години прави портрети на близки същества като майка си, на учителите Иван Нейков и Любен Гайдаров, на Константин Павлов и Йордан Радичков. Прави ги за себе си. Всъщност в началото на експозицията в галерия „Ракурси“, върху плочка от месинг, е гравирано стихотворение на Константин Павлов, което въвежда в темата за „Вълчицата“.
Николай Райнов е уникален в историята на новата българска култура – необикновено разностранен талант : поет, белетрист, драматург, есеист, литературен критик, учен-теоретик, историк и философ и стилист, преводач, публицист, неизтощим разказвач, вдъхновен интерпретатор на нашия и световния приказен фолклор; художник, изучаващ и опитващ..
Тя е сценарист, документалист, продуцент, филмов режисьор, наследница на фамилия, която е била "враг на народа", майка, стилист, пие кафе и бълва идеи постоянно – наш гост е вечната бунтарка Ирена Даскалова ! Още като малка Ирена режисира и командори свои приятели от улицата. Искала да стане оператор, но разбрала, че камерата е твърде тежка..
Преводачът Анелия Петрунова представя в "Нашият ден" четвъртия роман на Кармен Мола "Мълчанието на майките". Кармен Мола е псевдоним, зад който се крият трима мъже – телевизионни сценаристи, свикнали да работят в екип. Петрунова препоръчва на читателите да четат книгите последователно - "Кървавата годеница", "Пурпурната мрежа",..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура в световната литература. Какви са изминалите 12 месеца в очите на писателя – в личен и общочовешки план, в български и глобален контекст? Най-личният, най-чистият и вероятно най-хубав..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия брой на сп. L’Europeo, озаглавен "Актрисите" . По думите на Стоянович, който е главен редактор на изданието, този брой е обяснение в любов към българските актриси и българския театър – заслужено..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg