Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срещи, гласове, съдби – Михаил Лефтеров

На 29 юни се навършиха 110 години от рождението на диригента Михаил Лефтеров – един от строителите на българската музикална култура, започнал творческия си път още преди Втората световна война и продължил с ярки концерти и много успешни оперни постановки през 40-те, 50-те и 60-те години на ХХ век в София, Русе и Пловдив. В рубриката „Срещи, гласове, съдби“ в Неделния следобед професор Павел Герджиков припомня не само кариерата на Михаил Лефтеров, а споделя и личните си впечатления от работата с изключително прецизния и скромен български диригент:
В човешкия живот винаги има случаи, когато много заслужили, стойностни хора, високи професионалисти някак си остават по-встрани от общественото внимание и признание. Аз не мога да си представя съдбата и изграждането на Софийския оперен театър без Асен Найденов, без Атанас Маргаритов, но не мога да си ги представя и без Асен Димитров и Михаил Лефтеров... Реших, че тъй като Михаил Лефтеров е един незаслужено забравен човек, останал встрани от общото внимание и светлината на прожекторите, трябва да бъдем честни и към неговата памет и към това, което той е направил и вградил като можене, като интелект, като висок професионализъм в постройката на българския оперен театър...
В съзнанието на много хора Михаил Лефтеров е диригент. И е правилно да бъде така, но преди да стане диригент, той е завършил пиано в Музикалната академия. Започнал е да свири още на пет години. Учил е при професорите Иван Торчанов, Андрей Стоянов, Панка Пелишек. Много млад, на 20-годишна възраст завършва Академията и в тези години той е много активен концертиращ пианист... Лефтеров е акомпанирал на рецитали и концерти на звезди като Тодор Мазаров, Елена Николай, Петър Райчев, Цветана Табакова, Любен Минчев, Саша Попов – в качеството му на цигулар, Михаил Попов, Недялка Симеонова, Петър Христосков, Васил Чернаев, както и много чужди изпълнители. Той започва диригентската си кариера през 1936 година, когато е основан Царският симфоничен оркестър – по-късно Софийска филхармония. Може да се каже, че Лефтеров е един от основателите на Филхармонията. Явно, че след като е работил като камерен музикант със Саша Попов, той го е поканил и за диригент на Царския симфоничен оркестър...
Аз го помня много добре, най-напред като зрител. Не веднъж съм говорил за първото ми посещение в Софийската опера – спектакъл на „Веселите уиндзорки“. Това е негова постановка и на тандема Хаджимишеви. В годините на обучението ми в Академията той беше и мой преподавател. Тогава вече не беше в Софийската опера, но често гостуваше там. От 1966 Лефтеров беше главен диригент на Учебния оперен театър към Националната музикална академия, която тогава се казваше Българска държавна консерватория... Днес ми се иска да кажа още, още и още хубави неща за този много коректен, възпитан, кротък човек. Човек, когото не съм чул никога да повиши тон. Той говореше общо взето тихо. Внушаваше това, което искаше да внуши на студентите и на колегите в театъра с тих глас, но си гонеше целта. Никога не отстъпваше от това, за което настояваше. Запомнил съм го като един изключително точен, прецизен музикант. Човек, за когото мога да говоря само с голямо уважение...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05