Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гери Владева – самотният пътешественик

БНР Новини
Гери Владева (вляво) и Грациела Ингелска
Снимка: личен архив

Героинята на рубриката „Човекът“ беше една жена-пътешественик, която за разлика от всички нас, предпочита да кръстосва пътищата по света съвсем сама. Гергана Владева или за приятелите си просто Гери е от хората, които живеят за да пътуват, и най-вече да споделят впечатленията си в блога си. Тя е интровертна личност на пръв поглед, но пък и съвсем отворена към света, към непознатите хора, и към всичко онова непознато, което не е в списъците на туристическите реклами, пътеписи и кратки филми за чуждестранни дестинации. Завършила е туристически мениджмънт, и магистратура по икономика, но работата ѝ в сферата на туризма не ѝ харесала много. Живяла е известно време в Етиопия, заради работата на съпруга си, и там разбрала, че нейното призвание е пътят, като път – не кариерата в туристическия бранш.
В Етиопия, където не е имала много работа, Гери имала време много да пише в блога си, и да изпраща какви ли не свои впечатления и снимки на приятелите и роднините си – това я навело на мисълта, че само когато е сама би могла не само да види непознатите места, но и да попие всичко от културата, манталитета и начина на живот на въпросната земя. Там се научих да оцелявам и да се приспособявам в различна среда и да уважавам всички различни от мен хора и техния начин на живот, казва Гери.
За България има категорично мнение, тя засега е много интересна дестинация, при това близка до държавите от Западна Европа. България има всички шансове да остане ценна туристическа дестинация за ценители на красивата природа, но засега никой не работи за това, казва тя.
Независимо, че е доста млада жена, Гери е обиколила толкова много страни и е видяла толкова много обичаи, че ѝ е трудно да ги изброи като статистика. Само си спомня впечатленията си – Куба я покорила с топлотата на хората и климата си, в Русия е разбрала доста начини за същинско оцеляване, в Мароко – че и в най-красивата приказка от 1001 нощ има опасности и още много други полезни неща е научила от пътуванията си.
Пътешествията на Гери са я научили на много неща, дали са ѝ незавидна за годините ѝ мъдрост. Все повече хора осъзнават, че да си сам не е нито тъжно, нито страшно, и повечето от тези хора са жени, казва Гери.
А какви съвети може да даде Гери Владева на всички онези жени, които също като нея смятат да пътуват сами или в компанията на приятелки? За да пътува безопасно една жена, трябва да е добре подготвена с предварителна подробна информация за мястото, където отива, трябва така да изчисли пътуването си, че да пристигне в дадения град преди 7 часа вечерта – за да има време да се оправи и по светло на непознатото място, да преценява внимателно кой местен жител да попита къде се намира хотела и още ред други дребни на глед неща, които всъщност са доста полезни когато си на непозната територия.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечно-съдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с него . Това включва..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27