Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не търсете гроба на Левски!

БНР Новини
Тефтерчето на Васил Левски, изложено в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий”
Снимка: nationallibrary.bg

Днес се навършват 180 години от рождението на Васил Левски. Човекът, наречен от Вазов Апостол на свободата, човекът, наричан от всички ни Най-великия българин. От някои наричан и Човек-икона.
В навечерието на юбилея в Националната библиотека бе показано тефтерчето на Левски и хиляди българи отидоха да го видят и да му се поклонят, както вярващите християни се покланят пред свети мощи.
Тефтерчето наистина е уникален документ. В него Апостола си е водил точен отчет за събраните пари за Делото, както и за разходите си. Толкова и толкова изпратени в Букурещ за оръжие, толкова и толкова за маслини, толкова и толкова за ечемик и сено за коня, толкова и толкова за ушиване на аба. Точно, стриктно до лира, до грош, до пара.
Интересно четиво е това тефтерче. И би трябвало копие от него да стои на бюрата на всички партийни вождове и държавни мъже, които много демонстративно са окачили портрета на Левски зад гърба си.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Захаров

Андрей Захаров: Кадиров винаги е бил специалният човек за мръсните неща на Путин

Тази седмица, на 7 октомври, се навършиха 18 години от убийството на Анна Политковская. Защо бе убита руската журналистка? "Струва ли си да дадеш живота си за журналистиката?“ (заглавие на неин репортаж) Как се промени Русия за тези 18 години коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски разследващ журналист, обявен за..

публикувано на 11.10.24 в 18:05
Тетяна Филевска

Тетяна Филевска: По време на война музите не мълчат

Колко е важно изкуството и културата да продължават да се развиват въпреки войната в Украйна, какви теми засягат в произведенията си украинските поети, режисьори и артисти, които воюват през последните две години, на какви езици се превеждат украинските книги, защо тъкмо сега, по време на война, украинското изкуство е толкова желано от гражданите..

публикувано на 11.10.24 в 16:50
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд

В рубриката на юридическото предаване "Съвети на адвоката" адвокат Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, основен консултант на  "Законът и Темида", отговаря в ефир на слушателски въпроси. Темата е по запитване на много слушатели. Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд. Съдебна..

публикувано на 11.10.24 в 14:50

Защо архитектурното наследство на Северна България има нужда от спешно внимание?

Северна България често е свързвана с бедност и сивота, но според Белла Антова, движещата сила зад платформата "Sтетика", тази част на страната крие архитектурни съкровища, които тепърва предстои да бъдат разкрити и оценени. Чрез своя проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България“, Антова и нейният екип целят да покажат красотата и..

обновено на 11.10.24 в 14:07
Лидия Загорова (вдясно) и Анелия Торошанова

Романтичните измами – съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи

Какви са съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи? Проблемът с романтичните измами, който е в световен мащаб, засяга и България. Поводът е 3 октомври – Световният ден за превенция на романтичните измами, учреден в САЩ миналата година. Гост на "Законът и Темида" е Лидия Загорова – психолог, експерт по романтични измами, директор на..

публикувано на 11.10.24 в 12:40