Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам, 29 юли: Дума

БНР Новини
В последното преди „августейшата“ августовска ваканция издание на „Искам“, сякаш е логично нашата Дума на деня да бъде… Дума. Защо ли? Като почит към всички личности – от Умберто Еко до Хари Худини и от кралица Виктория до Филип Джиан; места – Барселона, Танжер, Истанбул или  Париж; течения – сюрреализъм, попарт, пънк; понятия – абсурд, утопия; или просто думи – от анасон до червено, с които забърквахме фантастичния коктейл на водещата ни рубрика.
Но! Не  говорим за абстрактната дума, а за едно специфично отношение към думичките и техните… книжки. И го правим с предупреждение: предаването е лятно и  саркастично.
Вместо гост в предаването правим обзор на изминалата първа година на „Искам“  и припомняме хората, преминали през това студио: поети,  театрали, граждански активисти, музиканти, защитници на животните, изкуствоведи, академични фигури; кинокритици, авантюристи, директори на културни институти, художници, майстори на съвременния танц.
В Бележките върху календара дефилират бащата на съвременната социология и политически науки Алексис дьо Токвил, авторът на над 1000 музикални произведения, сред които музиката към „Зорба Гъркът“ Микис Теодоракис, трагичният художник Винсент ван Гог и кинолегендата Луис Бюнюел.
„Ван Хален“, Трики, „Дъ Продиджи“ и „Клаш“ отговарят за музиката.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05
Иван Раденков

Тийнейджърът в мен: Иван Раденков

"Писането е най-хубавото, което мога да правя" , казва детският писател Иван Раденков , който гостува в "Тийн Тайм". Той е човек с кауза и нестандартно любимо занимание. Твърди, че работи в IT фирма, без да разбира от информационни технологии. Музикант и природозащитник е. Автор е на почти дузина книги за деца. Още в училище Иван издава..

публикувано на 26.11.24 в 13:04