Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътешествие в Китай

БНР Новини
Великата стена
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В това предаване ви предлагам пътешествие до Китайската народна република. То започна от Бейдзин – както китайците винаги са наричали своята столица. И то от прочутия „Храм на небето”, който се счита за център на огромната страна. Веднага след това се отправих към едно от безспорните чудеса не само на Китай, но и на света – Великата стена – единственото ясно различимо с просто око съоръжение на Земята от Космоса. След нея пътешествието продължи към Шисанлин – гробниците на императорите от династията Мин, където бяха намерили покой 13 владетели. Разбира се не отминах площад Тянънмън, от който се влиза в Забранения град, за описание на който думите не стигат. И той бива наричан от китайците по друг начин – Гугун. Този дворцов комплекс, строен от 1406 до 1420 година, заема площ от около 72 хектара и в продължение на 491 години в него са живели и водели държавните дела 24-ма императори.
Освен дворцови постройки в столицата на Китай има и множество храмове, представящи трите основни учения и религии: будизъм, даоизъм и конфуцианство. Най-много време посветих на Юнхъгун, по-известен като Лама темпъл, истинска перла в архитектурата на града, и на парка Дзиншан – едно от най-привлекателните места за столичани и гостите на Пекин. Но най-ярко впечатление запазих от Шичайхай хутонг – автентично късче от някогашния Пекин.
Когато напусках страната си мислех, че днешният й ден може да бъде разбран с познания за историята му. Но колкото и да е забележителен със своето минало, вече бях убеден в това, той ще бъде по-значим за света със своето бъдеще. За всичко това става дума в предаването, което предлагам на вашето внимание.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25